Informacijsko središče o učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije

Kakovostne in strokovne informacije, ki bodo pripomogle k učinkovitejši rabi energije ter nadgradile poznavanje o obnovljivih virih energije in njihove uporabe.

Aktualne novice

Vse novice >

Je vaša pisarna energetsko učinkovita?

Večina stroškov, ki jih imamo z rabo pisarn, nastane zaradi električne energije in ogrevanja, ugotavlja Goriška lokalna energetska agencija GOLEA v publikaciji 'Učinkovita raba energije v pisarni'. Z varčnim ravnanjem lahko prihranimo tudi do 50 odstotkov energije, zato nasveti, ki so jih zbrali v omenjeni brošuri, zagotovo niso odveč.

Na električno energijo v pisarni odpade kar 65 odstotkov celotnih stroškov rabe energije, na ogrevanje pa še dodatnih 35 odstotkov, je GOLEA zapisala v publikaciji, ki je nastala v okviru projekta Obnovljivi viri energije v primorskih občinah.

Če v pisarni porabite do 25 kilovatnih ur elektrike na kvadratni meter (kWh/m2) na leto, potem je vaša poraba zelo nizka in se vam v naslednje vrstice ni treba poglabljati. Če na kvadratni meter na leto porabite od 25 do 50 kWh, potem ste v povprečju, če pa je vaša poraba višja od 50 kWh na kvadratni meter, potem je skrajni čas za odločno ukrepanje.

Največ elektrike v povprečni pisarni (35 odstotkov) porabijo fotokopirni stroji, sledijo ekrani (22 odstotkov), računalniki (16 odstotkov) ter osebni tiskalniki (12 odstotkov).

In še za ogrevanje … Če v ta namen porabite do 35 kWh energije na kvadratni meter na leto, potem vas zebe ali pa ste zelo varčni. Če poraba znaša od 35 do 50 kWh/m2 na leto, ste še vedno varčni. Od 50 do 150 kWh/m2 na leto znaša povprečna poraba, visoka pa od 150 do 200 kWh/m2 na leto.

Kaj lahko naredite?

Veliko. S pametnimi odločitvami in varčnim ravnanjem lahko prihranite do 50 odstotkov energije v pisarni. Navajamo nekaj nasvetov, ki so zbrani v zgoraj omenjeni brošuri.

APARATI:

  • Ne puščajte aparatov v stanju pripravljenosti (»stand by«), saj tudi takrat rabijo električno energijo. Ko jih ne uporabljate, jih ugasnite.
  • Če imate 10-minuten delovni odmor, ugasnite ekrane.
  • Aktivirajte varčni način delovanja računalnika. Funkcije, ki v stanju pripravljenosti niso potrebne, so tako lahko izključene.
  • Uporabljajte tipko za varčevanje z energijo pri fotokopiranju. To prinese do 15 odstotkov prihranka električne energije.
  • Kupujte energetsko varčne aparate. Vsak nov aparat naj bo opremljen s stikalom za izklop, ki je lahko dosegljivo in ki aparat dejansko izklopi in omrežja.

RAZSVETLJAVA:

  • Ugašajte luči, ko jih ne potrebujete. Tako lahko zmanjšate rabo električne energije za do 10 odstotkov.
  • Če pri delu potrebujete več svetlobe, uporabite usmerjeno svetlobo (na primer namizno svetilko).
  • Dnevna svetloba in svetle barve sten in stropov vplivajo na ugodnejše delovne pogoje in znižujejo stroške električne energije.
  • Pogosto očistite svetlobna telesa. Na ta način lahko privarčujete do 10 odstotkov električne energije.
  • Namestite senzorje gibanja in časovno uro.
  • Porabo boste občutno zmanjšali (za do 70 odstotkov), če boste zamenjali žarnice s kompaktnimi varčnimi sijalkami.
  • Kjer je to mogoče, je smiselno namestiti tudi solarne oziroma svetlobne tube, ki prostor razsvetljujejo z naravno svetlobo.

HLAJENJE:

  • Pravilno izberite temperaturo in količino zraka prezračevalnih in klimatskih naprav. Z vsako stopinjo več na termostatu lahko prihranite med odstotkom in tremi električne energije.
  • Redno vzdržujte klimatske naprave.
  • Preprečite vdor toplote v stavbe tako, da uporabljate sončno zaščito za okna in izklapljate nepotrebno razsvetljavo.
  • Pred nakupom klimatske naprave premislite, ali je res potrebna. Delež klimatske naprave pri porabi elektrike lahko znaša do 40 odstotkov stroškov za energijo.
  • Klimo izberite glede na velikost prostora.

OGREVANJE:

  • Zračite pravilno. Okna povsem odprite, čas zračenja pa naj bo 10 minut. V kurilni sezoni zračite v najtoplejšem delu dneva.
  • Nastavite sobno temperaturo s pomočjo termostatskih ventilov. V ogrevanem prostoru bo vsaka stopinja nad 20 stopinj Celzija pomenila do šest odstotkov večjo porabo energije in posledično tudi višji strošek. V dnevnih prostorih zadošča 20 ali 21 stopinj Celzija.
  • Ne zastirajte ogrevalnih teles, to poveča rabo energije tudi do 10 odstotkov. Prav tako naj zavese segajo le do ogreval in ne čeznje.
  • V zimskih mesecih okna ponoči zastirajte s polknicami ali roletami.
  • Če slabo tesnijo, jih zatesnite s tesnilnimi trakovi. 
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Izpostavljamo

Preberi več >
Slika razpisov

Razpisi

Aktualni domači in tuji razpisi, ki nudijo finančno spodbudo za investicije s področja OVE in URE.

Slika atlasa

Atlas trajnostne energije

Interaktivna spletna aplikacija, ki omogoča vrednotenje celotnega energetskega potenciala in energetskega gospodarstva v Sloveniji.

Slika risank

Okoljske risanke

Zabavne in poučne risanke o učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije.

Dogodki in natečaji

Vsi dogodki, natečaji, razpisi >

Theme picker

Nasveti

Vsi nasveti >

Trajnostni energetski krog: pot do energetske prihodnosti

Trajnostni energetski krog je celovit pristop k reševanju sodobnih energetskih izzivov, ki združuje obnovljive vire energije,...

Več o energetskih skupnostih – prednosti, izzivi in priložnosti

Dejstvo je, da je bil naš elektrodistribucijski sistem pred desetletji zasnovan za manjši odjem in stabilnejše...

Aktivni odjemalec in pametna omrežja

Ali ste vedeli, da lahko tudi mala gospodinjstva postanejo aktivni odjemalci in se v prihodnje vse aktivnejše vključujejo v...

Ozelenitev stavb v urbanih središčih: pogled v zeleno prihodnost

Ste vedeli, da naj bi po podatkih raziskovalne spletne strani Our World in data, do leta 2050 68 % od 9,7 milijarde prebivalcev na svetu...

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice