Koristni nasveti

Koristni nasveti

Aktivni odjemalec in pametna omrežja

Aktivni odjemalec in pametna omrežja

Ali ste vedeli, da lahko tudi mala gospodinjstva postanejo aktivni odjemalci in se v prihodnje vse aktivnejše vključujejo v proizvodnjo in distribucijo energije?

Kdo je aktivni odjemalec?

Aktivni odjemalec je v povezavi z električno energijo postal eden izmed pogosteje omenjenih terminov. Izhaja iz ideje, da bodo lahko aktivni industrijski, gospodinjski in drugi odjemalci s svojo premišljeno rabo energije ob pravem času, zmanjšali ali povečali porabo energije. Hkrati bi tudi zamaknili čas porabe energije ali uporabljali lokalne sisteme za skladiščenje energije. Mnogi med njimi bi tudi oddajali proizvedeno električno energijo.

Če poenostavimo, je aktivni odjem način, ki sili uporabnike v prilagajanje odjema in čim bolj učinkovito rabo energije. Posledično bi si s tem lahko znižali račun elektrike.

Kako postati aktivni odjemalec?

Iz dneva v dan se raba in proizvodnja energije spreminja, kar prinaša nove izzive operaterjem omrežij, potrošnikom pa nove priložnosti. Tako se le-ti lahko postavijo v aktivnejšo vlogo v spreminjajočem se elektroenergetskem sistemu.

Načini prilagajanja odjema so:

  • zavestna manjša raba energije,
  • naprednejši odjem z avtomatizacijo,
  • samooskrbna sončna elektrarna,
  • nadgradnja s hranilnikom električne energije,
  • hranilnik brez sončne elektrarne,
  • vtične (balkonske) elektrarne,
  • odjemalci v energetski skupnosti,
  • P2P trgovanje in prožnost,
  • agregacija.

Zavestna manjša raba energije

Eden najbolj poznanih načinov varčevanja električne energije je aktivno spremljanje rabe električne energije in njeno učinkovitost rabe. Učinkovita raba energije pomeni, da gospodinjstvo uporablja sodobne tehnologije in ukrepe, ki zahtevajo manjšo porabo energije, za doseganje enakih ciljev kot stare tehnologije. To pomeni, da v gospodinjstvu uporabljamo energetsko učinkovite električne porabnike v času manjših obremenitev omrežja.

Aktivno prilagajanje odjema je predvsem pomembno pri večjih električnih porabnikih. Razlog za to je sprememba obračunavanja omrežnine, ki je ločena na dve sezoni, znotraj katerih so različno obračunani delovni dnevi, prosti dnevi in prazniki. Vsi dnevi so razdeljeni v tri časovne bloke.

Naprednejši odjem z avtomatizacijo

Nadgradnja takšnega odjema pomeni, da v gospodinjstvu obstajajo električni porabniki, s katerimi je možno časovno upravljati oz. jih voditi. Časovno upravljanje je lahko ročno ali samodejno (npr. toplotna črpalka, zamrzovalni sistem). Za samodejno upravljanje je potrebna vsaj minimalna raven avtomatizacije.

Tak način odjema je omogočen z vgradnjo preprostih sistemov za upravljanje energije in hišno avtomatizacijo. Pogoja za to sta pametni števec, ki omogoča dostop do meritev porabe oz. proizvodnje v realnem času, in uporaba vodenih stikal preko spletne storitve.

Samooskrbna sončna elektrarna

Poleg aktivnega spremljanja rabe električne energije in njene učinkovite rabe, obstaja tudi drug način s katerim lahko gospodinjstva postanejo aktivni odjemalci. To je s samooskrbno sončno elektrarno, kjer mora biti odjem električne energije v času, ko sije sonce in se proizvaja energija, čim večji.

To je dobra opcija še posebej za tiste, ki imajo toplotno črpalko ali hranilnik tople vode. V kombinaciji z avtomatizacijo doma ali nadzorom prek aplikacije, se lahko poraba električne energije časovno zamakne na čase, ko sistem proizvaja električno energijo.

Pri tem bi zaradi porabe lastne električne energije ne le prihranili pri stroških, ampak tudi pri stroških za omrežnino, prispevkih, trošarinah in davkih na dodano vrednost.

Nadgradnja s hranilnikom električne energije

Sončno elektrarno lahko nadgradimo s hranilnikom električne energije. Torej elektriko proizvedeno in shranjeno čez dan, lahko odvzamemo iz hranilnika zvečer oz. takrat, ko jo potrebujemo. V primerih, ko je manj sončnih dni, to je pozimi, prav tako lahko koristimo lastno elektriko, pod pogojem, da je foto-napetostni sistem nastavljen tako, da lahko zajame čim več sonca.

Hranilniki brez sončne elektrarne

Tudi naprednejšim odjemalcem brez lastne proizvodnje se izplača imeti sistem za shranjevanje energije, še posebej pri dinamičnih cenah elektrike. In to je še eden izmed načinov, kako postati aktivni odjemalec. Pri tem pa bi morali lastniki baterije spremljati dinamične cene električne energije, ki so neposredno vezane na borzne cene.

Takrat, ko bo elektrika poceni, bo lastnik baterijo polnil, praznil pa takrat, ko bo pač elektriko potreboval. Lahko bi jo celo predajal in vračal nazaj v omrežje, ko so cene višje. Realno gledano pa bo to smiselno in izvedljivo le za potrošnike z visoko stopnjo avtomatizacije.

Ta metoda shranjevanja trenutno še ni dobro uveljavljena v gospodinjstvih zaradi relativno visokih cen hranilnikov. Pričakovano pa je, da bodo v prihodnosti cene zaradi razvoja tehnologije nižje.

Vtične (balkonske) sončne elektrarne

Vtične proizvodne naprave so balkonske sončne elektrarne, in so odličen način kako postati aktivni odjemalec. Ime so dobile po načinu inštalacije, ker se tovrstne naprave običajno namestijo na balkon in se priključijo na vtičnico. V primeru, da bi želeli priključiti vtično proizvodnjo na notranjo inštalacijo gospodinjstva, bi le to moralo izpolnjevati nekaj pogojev.

Da lahko v katerem koli trenutku oddajo v distribucijsko električno omrežje, delavno moč, ki je enaka ali manjša od 600 W, ter gospodinjstvo bi moralo tudi izpolnjevati pogoje iz Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije. S tem bi si gospodinjstvo lahko znižalo stroške za električno energijo in omrežnino, prav tako pa bi pripomogli k razbremenitvi omrežja.

Odjemalci v energetskih skupnostih

Tista gospodinjstva, ki nimajo možnosti postaviti lastne sončne elektrarne, bodo lahko postali aktivni odjemalci v energetskih skupnostih. V tej morata biti združena vsaj dva udeleženca, ki si delita proizvedeno energijo. To energijo lahko porabljata, hranita in tudi prodajata.

Vsi člani energetske skupnosti morajo imeti prosto izbrano pogodbo o dobavi električne energije in pogodbo o uporabi omrežja, v primeru da samozadostnost člana ali skupnosti ni zagotovljena.

Člani energetskih skupnosti si lahko znižajo omrežnino na podlagi znižanih energijskih postavk za prenos zakupljene količine energije iz proizvodnje, ki jo je izbrala skupnost z največ petimi člani. To se obračuna na osnovi navideznega povprečja 15-minutne porabe, kar pomeni, da se vsakemu 15-minutnem intervalu obračuna razlika med porabo in zakupljeno proizvodnjo.

V prihodnosti naj bi bili člani takih skupnosti deležni dodatnih spodbud, kot na primer oprostitev prispevkov za obnovljive vire energije za proizvedeno in porabljeno energijo v skupnosti.

P2P trgovanje in prožnost

P2P trgovanje je še ena od možnosti za aktivnega odjemalca, pri čemer lastniki proizvodnih naprav, kot je npr. sončna elektrarna, svoje presežke neposredno prodajo drugim potrošnikom. To so lahko tudi že neposredni sosedje ali družinski člani.

Da lahko pride do takšnega trgovanja med posamezniki morata obe osebi imeti istega dobavitelja električne energije. Torej je pogoj da imata tako tisti, ki prodaja električno energijo in tisti, ki jo kupuje, enako distribucijsko podjetje elektrike.

Prožnost v tem načinu odjema pa je storitev, ki je na trgu že zaživela. V tem primeru se gospodinjstvo lahko prijavi na razpis, ki ga objavi elektro-operater, kateri gospodinjstvu namerno kratkotrajno zmanjša porabo oziroma moč na merilnem mestu. Za to je gospodinjstvo tudi finančno nagrajeno.  

Agregacija oz. združevanje

Agregacija je pojem, ki ga je predstavila Agencija za energijo in je za zdaj še precej neznan. Obstaja veliko načinov, kako lahko gospodinjstva postanejo aktivni odjemalci, kar pomeni, da bodo posamezniki težko izkoristili vse nove možnosti aktivnega odjema. Še posebej zahtevno je neposredno sodelovanje na trgu, saj zahteva veliko znanja, raziskovanja in časa.

V ta namen so se na trgu pojavili ponudniki storitev, preko katerih lahko gospodinjstva nastopajo na trgu z električno energijo. Ti ponudniki bi posamezna gospodinjstva razbremenili ter hkrati njihov aktivni odjem združili oziroma agregirali v večji obseg.

Prednosti aktivnega odjema

Aktivni odjem električne energije ponuja različne koristi za uporabnike, okolje in energetski sistem. Gospodinjstva, ki aktivno upravljajo svojo porabo, proizvajajo lastno energijo ali sodelujejo v sistemih shranjevanja energije, lahko izkoristijo nižje stroške omrežnine in energetske tarife, kar pripomore k večji energetski učinkovitosti. Poleg tega aktivni odjemalci prispevajo k zeleni preobrazbi in trajnostni prihodnosti energetskega sistema.

 

PAMETNA OMREŽJA

Kaj pa pametno omrežje?

Pametno omrežje je sodoben elektroenergetski sistem, ki omogoča prenos električne energije vse od proizvajalcev do odjemalcev. Združuje digitalne tehnologije, avtomatizacijo in napredno analitiko za učinkovitejše upravljanje proizvodnje, prenosa in porabe električne energije. Njegov cilj je izboljšati zanesljivost oskrbe z električno energijo, zmanjšati izgube v omrežju ter omogočiti boljše prilagajanje na spremenljive energetske vire, kot so sončne in vetrne elektrarne.

Pomemben del pametnega omrežja je tudi aktivni odjemalec. Uporabniki, ki ne le pasivno porablja električno energijo, temveč tudi aktivno sodeluje pri njenem upravljanju. To lahko vključuje tako prilagajanje porabe glede na cene električne energije, uporabo hranilnikov energije ali celo lastno proizvodnjo elektrike. S tem aktivni odjemalci prispevajo k večji stabilnosti omrežja, zmanjšanju stroškov energije ter bolj trajnostni rabi virov.

Pametna omrežja omogočajo boljši nadzor in prilagajanje sistemov v realnem času, kar vodi v bolj učinkovito in trajnostno energetsko prihodnost.

Prednosti pametnega omrežja

Prehod iz tradicionalnega omrežja na pametno omrežje poganja več dejavnikov kot so deregulacija energetskega trga, razvoj na področju meritev, spremembe na ravni proizvodnje električne energije, decentralizacijo proizvodnje, pojav aktivnega odjema, spreminjanje predpisov in pravil, porast mikro-proizvodnje in mikro-omrežij, obnovljivi viri energije, dizervifikacija virov energije in nove lokacije, kjer je potrebna elektrika za novo rabo.

S pametnim omrežjem bi lahko zadovoljili rastoče povpraševanje po električni energiji brez drastične nadgradnje oziroma ojačitve klasične infrastrukture. Z vključitvijo razpršenih obnovljivih virov v proizvodnjo obstoječega omrežja, bo zahtevalo visoke naložbe, kar pa se lahko s pametnim omrežjem po obsegu optimizira. 

Pametno omrežje omogoča sledenje proizvodnje in porabo električne energije v realnem času. S tem aktivnim odjemalcem energije nudi prožnost na strani odjema in proizvodnje. S pametnimi omrežji bomo tudi zagotovili izpolnjevanje sprejetih zavez glede deleža obnovljivih virov v porabi energije, zmanjšanje izpustov  in povečanje energetske učinkovitosti.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki
 

Theme picker

Varčujte

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice