Do sedaj so bile obravnavane mikro (do 50 kW) in male (od 50 kW do 1 MW) proizvodne naprave.
Za umeščanje energetskih proizvodnih naprav večjih razsežnosti v prostor je kar nekaj posebnosti oz. dodatnih korakov v postopku izvedbe priključitve in obratovanja proizvodnih naprav. V tem poglavju bodo predstavljeni tisti koraki, ki se pojavljajo najpogosteje in so za potencialne investitorje tudi najbolj relevantni.
Za vse tovrstne naprave je praviloma potrebno gradbeno dovoljenje in vsa dokumentacija, ki pridobivanju gradbenega dovoljenja pritiče.
Med srednje in velike proizvodne naprave sodijo (povzeto po Uredba o izdaji deklaracij za proizvodne naprave in potrdil o izvoru električne energije (Uradni list RS, št. 182/20 in 121/21 – ZSROVE)):
● srednje: nazivne električne moči od 1 MW in manjše od 10 MW,
● velike: nazivne električne moči 10 MW ali več.
Prostorske ureditve državnega pomena (državni prostorski načrti) so potrebne za elektrarne z nazivno električno močjo najmanj 10 MW in elektrarne za soproizvodnjo toplote in električne energije z nazivno električno močjo najmanj 30 MW. Navedene naprave presegajo okvir predmetnega priročnika.
Spremembe prostorskih aktov
Pri večjih proizvodnih napravah je treba pred umestitvijo v prostor sprejeti ustrezne prostorske akte. Za načrtovanje prostorskih ureditev lokalnega pomena je pristojna občina, na območju katere leži načrtovana prostorska ureditev. Za načrtovanje prostorskih ureditev državnega pomena pa je pristojna država.
Spremembe občinskih prostorskih načrtov in občinskih podrobnih prostorskih načrtov
Občinski prostorski načrt – OPN
Z občinskim prostorskim načrtom (v nadaljevanju: OPN) se načrtujejo prostorske ureditve lokalnega pomena in določajo namenska raba prostora in prostorski izvedbeni pogoji za umestitev načrtovanih posegov v prostor. OPN je torej podlaga za izdajo gradbenih dovoljenj v skladu s predpisi, ki urejajo graditev, in določa pogoje za druge posege v prostor, razen na območjih, kjer je z OPN predvidena izdelava občinskega podrobnega prostorskega načrta.
Občinski podrobni prostorski načrt – OPPN
Občinski podrobni prostorski načrt (v nadaljevanju: OPPN) je prostorski akt, s katerim se podrobneje načrtuje prostorske ureditve. Občina lahko z OPPN spremeni na delu ali celotnem območju urejanja tudi namensko rabo prostora in prostorske izvedbene pogoje brez poprejšnje spremembe OPN, če izpolnjuje pogoje, kot jih določa zakon.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki