Novice

Novice

Konec net metering sheme zmanjšal privlačnost energetskih skupnosti

Po zaključeni  shemi net metering je ustanavljanje novih energetskih skupnosti postalo manj privlačno, v zadnjem času objavljena državna sredstva pa tudi ne spodbujajo novih skupnosti, opozarja Boštjan Remic iz društva Focus.

Remic meni, da so energetske skupnosti ključne za »demokratizacijo energetike«, še posebej v času, ko tema zelenega prehoda postaja manj privlačna, okoljska kriza pa se še stopnjuje.

Razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je temeljil na net metering shemi, je dejal Remic. Po ukinitvi sheme je področje energetske samooskrbe postalo predmet tržnih dogovorov med skupnostmi in dobavitelji, kar je po njegovem mnenju vzpostavilo »blokado« za nove energetske skupnosti in vzdrževanje starih.

Na energetskem ministrstvu (MOPE) so v javno obravnavo poslali osnutek sprememb uredbe o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, da bi bil vsaj za skupnostne samooskrbe vzpostavljen mesečni net metering, je dodal Remic.

Finančne spodbude in jasen zakonodajni okvir

Z željo po vzpostavitvi enakih pogojev za vse je bila ustanovljena neformalna koalicija Mreža za energetske skupnosti, ki jo med drugim tvorijo nevladne organizacije Focus, Greenpeace, Umanotera, pa tudi nekatere energetske skupnosti.

Po navedbah Mreže energetskih skupnosti potrebujemo v Sloveniji bolje usmerjene finančne spodbude in jasen zakonodajni okvir, ki bo upošteval posebnosti skupnosti ter potencial njihove vloge na področjih, kot so ogrevanje, e-mobilnost, agregiranje ipd.

Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki
21. april 2025
39

Theme picker


Bodite obveščeni o aktulanih vsebinah.

Prijavite se na e-novice

Informirajte se

Prijava na eNovičnik

Bodite obveščeni o aktulanih vsebinah na portalu TRAJNOSTNA ENERGIJA

Prijavite se na e-novice

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice