V 'pitching' sejah letošnje InnoEnergyjeve konference TBB (The Business Booster), največjega energetsko startupovskega dogodka v Evropi so se poleg startupov z rešitvami za shranjevanje energije, omrežja in ločene sisteme predstavila tudi start-up podjetja z energetskimi rešitvami za občine, nestanovanjske in stanovanjske stavbe, za industrijo, promet in mobilnost, za bioenergijo, energetsko izrabo odpadkov, obnovljive pline in vodik ter za obnovljive vire energije, vključujoč fotovoltaiko, energijo morskih valov in vetrne elektrarne na morju in na kopnem. Zmagovalec letošnjega tekmovanja TBB za startupe, ki je prejel nagrado 100.000 evrov, pa je SOLshare.
SOLshare, ki ga je ustanovil nemški podjetnik Sebastian Groh in ki ima sedež v Bangladešu, je leta 2018 zmagal tudi na mednarodnem tekmovanju 'Free Electrons', prejel pa je tudi naložbo v višini 500.000 dolarjev s strani EDP Ventures. SOLshare je namreč razvil trgovalno IoT platformo SOLbazaar, ki uporabnikom omogoča trgovanje s presežno energijo, ki jo proizvedejo z domačimi sončnimi sistemi.
Kot pojasnijo v startupu: »SOLbazaar si predstavljajte kot dinamično energetsko tržnico, kamor pridejo uporabniki domačih sončnih sistemov, da bi svojo odvečno energijo prodali tistim, ki tovrstnih sistemov ne uporabljajo ali pa si jih preprosto – in žal! – ne morejo privoščiti. Ena stran zasluži, druga pa končno dobi dostop do cenovno ugodne električne energije. Prodajalci energije se lahko odločijo svojo presežno energijo tudi zadržati zase in jo raje uporabiti za napajanje dodatnih naprav, na primer televizorja, hladilnika ali računalnika.«
SOLshare je na odročnih predelih Bangladeša tako postavil prvo kibernetsko-fizično P2P omrežje za izmenjavo sončne energije na svetu.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki