Arhiv novic

Arhiv novic

Z izvajanjem energetskih pregledov in celovitimi energetskimi sanacijami v stavbah k večjim prihrankom energije

Na strokovnem posvetu o energetskih pregledih v Sloveniji, ki ga je organiziral Borzen v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo, so izkušeni izvajalci energetskih pregledov, energetski strokovnjaki, naročniki in izvajalci energetskih prenov razpravljali o strokovnih analizah na področju dosedanjega izvajanja energetskih pregledov v Sloveniji, o spremembah Pravilnika o metodologiji za izdelavo in vsebino energetskega pregleda, trajnostnih in okoljskih vidikih, metodologiji in kazalnikih za trajnostno gradnjo, predstavitvi koncepta in vsebine Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, aktualnosti energetske učinkovitosti v slovenskem prostoru, energetski sanaciji in učinkoviti rabi električne energije v industriji.

Z uvodnimi besedami je zbrane nagovoril Iztok Gornjak iz Borzena. Predstavil je Borzenovo blagovno znamko Trajnostna energija, ki je ključna na področju informiranja, ozaveščanja in usposabljanja o učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije, ter povabil k udeležbi na številna brezplačna usposabljanja in dogodke, zlasti: »Borzen bo z namenom poglabljanja znanja in dviga kompetenc do konca leta izvedel večdnevna usposabljanja za izvajanje energetskih pregledov, tako za javni sektor, kot tudi industrijo, poleg tega pa je v mesecu novembru predvidena serija spletnih seminarjev, ki bodo pokrivali tematike upravljanja z energijo v energetsko intenzivnih podjetjih in v javnem sektorju.«

»Ukrepi učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije v razširjenih energetskih pregledih so neločljivo povezani z obvladovanjem izpustov toplogrednih plinov. Metrika trajnostne gradnje naslavlja vplive stavb na okolje, človeka, zdravo in ugodno bivalno okolje in gospodarnost izbranih rešitev. V prihodnje bomo morali pri stavbah obvladovati ne le operativne emisije toplogrednih plinov, pač pa tudi vgrajene emisije v uporabljenih materialih ter zagotoviti krožnost snovnih zank,« je povedala dr. Marjana Šijanec Zavrl iz Gradbenega inštituta ZRMK.

O novostih zakonodaje na področju energetskih pregledov je spregovoril mag. Erik Potočar iz Ministrstva za infrastrukturo: »Potrebno je pogledati, kaj se da storiti pri prihrankih energije. Poleg že pomembnega segmenta, kot so obnovljivi viri energije, se moramo osredotočiti tudi na segment varčevanja z energijo. Pred kratkim je bil tudi sprejet interventni zakon s področja oskrbe z energijo, ki zapoveduje več o zanesljivi oskrbi z energijo in elektroenergetskem sistemu.«

Dr. Sašo Medved iz Fakultete za strojništvo, Univerze v Ljubljani je izpostavil: »V sredini junija je stopil v veljavo nov Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah. Pravilnik dopolnjuje nova Tehnična smernica TSG-1-004:2022 in sledi akcijskim načrtom, ki smo jih v Sloveniji predhodno sprejeli na področju gradnje skoraj nič energijskih stavb, rabe obnovljivih virov energije, energijske učinkovitosti ter priporočilom Komisije, in z inženirskega vidika, skupini slovenskih tehničnih standardov (SIST), ki so t.i. EPD tehnični standardi.«

»Pravilnik o metodologiji za izdelavo in vsebini energetskega pregleda iz leta 2016 je sicer dober, vendar bi ga bilo nujno potrebno posodobiti in prenoviti tako, da bi v obstoječo metodologijo za izdelavo pregledov dodali podrobnejše postopke (lahko kot oblika priloge k Pravilniku),« je opozoril Cvetko Fendre iz PIRS.

Primer celovite energetske sanacije Šolskega centra Škofja Loka je predstavil Alojzij Kokalj: »Cilj investicije je bil energetsko sanirati 12.898 m2 ogrevanih površin ter posledično zmanjšati stroške toplotne in električne energije, s tem pa pozitivno vplivati na varovanje okolja in prispevati k zmanjšanju toplogrednih izpustov (predvsem CO2). Po strokovni oceni, pridobljeni v fazi energetskega pregleda stavb, lahko pričakujemo prihranke toplotne energije celo do 60%, prihranke električne energije pa približno 15 %. Skupna vrednost investicije z DDV je znašala 2.395.854 evrov. Vpeljani so bili tudi prvi koraki energetskega upravljanja s pomočjo digitalnega obratovalnega monitoringa.«

Drugi primer iz prakse je predstavil Roman Novak iz Energovata, ki je dejal: »E-power je v sodelovanju z več evropskimi univerzami razvita in patentirana tehnologija za zmanjšanje porabe električne energije. S pomočjo kombinacije več tehnologij aktivno vpliva na električne veličine in s tem omogoča izboljšanje zanesljivosti oskrbe in kakovosti električne energije. Vgrajen By-pass sistem omogoča veliko zanesljivost, največjo varnost in možnost natančnega merjenja doseženih prihrankov. Kot prvi v Sloveniji je bil E-power nameščen v podjetju Difa, kjer že opažajo prihranke električne energije.

 

Preberite si povzetek posveta.

Oglejte si tudi prezentacije predavateljev, videoposnetke in utrinke posveta.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice