Vlada je na nedavni seji izdala uredbo o spremembah uredbe o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE), s katero se odpravlja administrativne ovire za oblikovanje skupnostne samooskrbe in poenostavlja postopke priključevanja teh naprav na omrežje, so sporočili z vlade.
Vlada je marca 2019 sprejela uredbo o samooskrbi z električno energijo iz OVE, ki med drugim določa tri oblike samooskrbe: individualno samooskrbo, samooskrbo v večstanovanjskih stavbah (skupinska samooskrba) in skupnost OVE, ki povezuje odjemalce znotraj iste transformatorske postaje.
Kot pojasnjujejo na vladi, so se z navedeno uredbo »implementirale napredne rešitve za spodbujanje samooskrbe, predvsem na področju individualne samooskrbe. Vendar so se v praksi, v času od sprejema navedene uredbe, pokazale določene pomanjkljivosti, predvsem pri uvajanju skupnostne samooskrbe«.
S predlaganimi spremembami uredbe o samooskrbi z električno energijo iz OVE, ki jo je zdaj izdala vlada, se bodo tako odpravile administrativne ovire za oblikovanje skupnostne samooskrbe in poenostavili postopki priključevanja teh naprav na omrežje, pravijo na vladi.
»S spremembami zadevne uredbe ni več omejitve največje priključne moči naprave za skupnostno samooskrbo, ki je definirana v četrtem odstavku 7. člena obstoječe uredbe. S to spremembo omogočimo, da se bodo nameščale naprave za samooskrbo, kjer bo dejanska moč naprave odvisna od tehničnih možnosti oz. zmogljivosti, tako omrežja kot stavbe, na kateri bo naprava postavljena, in ne od števila članov, ki so vključeni v skupnostno samooskrbo,« navajajo na vladi.
Pozitivne posledice bodo po navedbah vlade tudi »manjša tveganja medsebojnega sodelovanja članov v skupnostni samooskrbi, saj morajo po veljavni uredbi člani skupnostne samooskrbe definirati pogoje že pred namestitvijo naprave za samooskrbo, s spremembo uredbe pa bodo člani skupnostne samooskrbe lahko prosto vstopali in izstopali iz skupnostne samooskrbe tudi po priključitvi naprave za samooskrbo«.
»S predlaganimi spremembami uredbe o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije bo ukrep še učinkovitejši in dostopnejši, povečal se bo delež OVE v rabi bruto končne energije, v zvezi s čemer se je Slovenija zavezala na področju OVE oz. na področju samooskrbe, kar je opredeljeno v sprejetem nacionalno energetsko podnebnem načrtu. Skladno z zahtevami OVE direktive je potrebno postopke priključevanja poenostaviti in odpraviti administrativne ovire, kar je tudi eden bistvenih namenov predloga sprememb uredbe,« še dodajajo na vladi.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki