Navkljub temu, da pogodbe o nakupu električne energije (ang. power purchase agreements oz. PPAs) iz obnovljivih virov v Evropi postajajo pomembno gonilo tržnega uvajanja obnovljivih virov energije (OVE), sklepanje takšne vrste pogodb v Sloveniji še ni razširjeno, so pojasnili v energetskem podjetju Interenergo.
»Koncept pogodbe o nakupu energije iz OVE je v Sloveniji uveljavljen, ni pa projektov, lastniki katerih bi iskali tržne cene, ker še vedno dobivajo subvencionirane cene s strani države. Trenutno je pri nas na tem področju aktivnih le nekaj večjih podjetij,« so navedli.
Kot so dejali, so PPA pogodbe ključnega pomena za ukinjanje državnih spodbud za investicije v OVE, saj tako imenovane »upstream« PPA pogodbe proizvajalcem električne energije zagotavljajo prodajo proizvedene energije po vnaprej dogovorjeni ceni za vnaprej dogovorjeno obdobje. Te pogodbe pa omogočajo prodajo energije tistim proizvajalcem, ki sami niso aktivno udeleženi na energetskem trgu.
»Seveda pa mora potreba po takem dolgoročnem načinu nakupa energije priti tudi s strani odjemalcev, ki so se pripravljeni zavezati za 5 ali 10 let, da bodo odjemali določeno količino po prav tako vnaprej določeni ceni,« so še omenili v podjetju.
V Sloveniji Interenergo sicer že zaznava povečano povpraševanje odjemalcev po podobnem dolgoročnem produktu, vendar trenutne relativno visoke cene energentov ne omogočajo odjemalcem tako hitrega prenosa povečanega stroška energije v končne proizvode. Kot so dejali, je posledica tega ta, da se trenutno še ne sklepa večje število dolgoročnih pogodb za nakup elektrike.
Ker ni povpraševanja, tudi ni investitorjev, ki bi bili pripravljeni po pričakovanih nizkih cenah investirati v OVE in prodati proizvedeno energijo po nizki ceni.
Poleg cenovnih razlogov pa so tudi regulatorne oziroma zakonodajne ovire krive za počasnejšo rast pogodb za energijo iz obnovljivih virov.
»Slovenija ima namreč razmeroma zelo strogo zakonodajo za postavitev novih energetskih objektov, kar odvrača investitorje od vstopa na slovenski trg. Poleg tega so tudi pravila glede izravnave odstopanj relativno neugodna, kar povečuje tveganja za vrednotenje PPA pogodb. PPA je tržna dejavnost, zatorej podjetja podpore s strani države ne pričakujemo, želimo pa si, da bi država poenostavila postopke priključevanja na omrežje, postopke pri umeščanju velikih energetskih projektov obnovljivih virov v prostor ter pravila delovanja trga odstopanj,« so poudarili v Interenergu.
Poleg »upstream« PPA pogodb pa po mnenju podjetja v ospredje prihajajo tudi »downstream« pogodbe, ki se sklenejo med ponudnikom PPA storitev in končnim odjemalcem.
»Odjemalci se zaradi ozaveščanja EU o energetski samozadostnosti vedno bolj zavedajo, kako pomembna je le-ta. Zanje je ključno, da čim več električne energije proizvedejo na sami lokaciji iz sončnih elektrarn, kogeneracij, odpadih voda idr., kar imenujemo tudi »on-site downstream« PPA,« so pojasnili v podjetju.
Kot so dejali, Interenergo v sklopu energetskih storitev že ponuja razvoj rešitve, izgradnjo in financiranje elektrarn na OVE, na sami lokaciji pa porabniku ponujajo elektriko po dolgoročni vnaprej dogovorjeni ceni. »Lani smo z nekaterimi podjetji v Sloveniji sodelovali pri postavitvi lastnih sončnih elektrarn, iz katerih bomo tem podjetjem dobavljali energijo tudi do 25 let po vnaprej dogovorjeni ceni,« pojasnjujejo. Interenergo je tako denimo s Salonitom Anhovo podpisal pogodbi za izgradnjo 3,7 MW sončnih zmogljivosti.
Aktivni pa so tudi v drugih državah. V letu 2020 je Interenergo podpisal svojo prvo PPA »upstream« pogodbo z 10 MW vetrnim parkom na Madžarskem, s čimer so se zavezali za odkup vse proizvedene energije iz tega vetrnega parka za 3 leta. Pogodbe PPA pa imajo sklenjene tudi v Romuniji in v Bolgariji, dodajajo.
V Interenergu še ocenjujejo, da bodo imeli v prihodnje investitorji v proizvodnjo energije iz obnovljivih virov energije, kot so npr. vetrne in sončne elektrarne, ki ne bodo sklenili ustreznih dolgoročnih pogodb za prodajo proizvedene električne energije, težave pri pridobitvi potrebnega financiranja s strani bank. »PPA pogodbe za obnovljive vire bodo torej ključne za kupce, investitorje in kreditodajalce in s tem za razvoj obnovljivih virov nasploh,« so poudarili.
Da so PPA pogodbe ključne za uvajanje obnovljivih virov energije, menijo tudi v družbi Resalta, kjer so nedavno dejali, da bi z zadnjimi premiki na trgu z električno energijo »moral produkt PPA omogočiti lažje doseganje ciljev države na področju obnovljivih virov energije, gospodarstvu pa omogočiti stabilno dolgoročno ceno električne energije za del njihove porabe«.
Tudi Evropska komisija pričakuje, da bodo pogodbe o nakupu energije iz obnovljivih virov v prihodnjih letih postale glavno gonilo bolj tržnega uvajanja obnovljivih virov energije. Vendar je po mnenju Komisije prevzem tega koncepta veliko počasnejši od pričakovanega.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki