Prožne naprave bodo postale glede na pričakovano hitro rast sončnih zmogljivosti, ki bo na balkanskih promptnih trgih povzročila precejšnjo nestanovitnost cen, vse bolj koristne, ugotavljajo strokovnjaki.
Cene električne energije so v podaljšanem koncu zadnjega tedna v maju v več evropskih državah v nekaterih urah zdrsnile do negativnih vrednosti, kar je bila posledica presežne ponudbe obnovljive energije in omejenega povpraševanja.
Slovenija in Hrvaška sta beležili ure z negativnimi cenami ves konec tedna, tudi za dobavo 29. maja. Najnižje so se cene spustile med 13.00 in 14.00 za nedeljsko dobavo, v Sloveniji tudi do –41,24 EUR/MWH in na Hrvaškem do –33,68 EUR/MWh.
Romunska promptna cena je med 12.00 in 13.00 za dobavo v nedeljo zdrsnila do –23,18 EUR/MWh, v Bolgariji in Srbiji pa so cene za dan vnaprej isti dan za sedem ur padle do 0 EUR/MWh, kar je za slednjo rekordno nizko.
Sončne zmogljivosti na Balkanu se bodo po podatkih skupine SolarPower Europe, ki vključuje največje evropske družbe na tem področju, do leta 2026 potrojile na skoraj 28,7 GW, predvsem zaradi Grčije in Romunije.
Sončne elektrarne naj bi samo v Grčiji dosegle konične zmogljivosti pri 15,9 GW, kar skoraj trikrat presega povprečno obremenitev nacionalnega omrežja, kar ustvarja pogoje za reden izvoz presežkov sončne energije, je v analizi sončnih zmogljivosti in tržnih cen v jugovzhodni Evropi, ki je bila 26. maja objavljena na spletni strani družbe Gem Energy Analytics, zapisal energetski strokovnjak Julien Jomaux.
Opozoril je, da bi se verjetno vsaka tehnologija, ki bi jo vpeljevali z namenom uravnoteženja, vključno s skladiščenjem ali prilagajanjem odjema, uvajala precej počasneje od trenutne vpeljave sončnih elektrarn.
»Trgi za dan vnaprej bi se lahko ob tem soočili s precejšnjo nestanovitnostjo cen. V istem dnevu bi lahko prišlo do ekstremnih razlik v cenah, od nič ali celo od negativnih cen do več kot 100 EUR/MWh, še posebej v obdobjih z manjšim povpraševanjem in močno sončno obsevanostjo,« je zapisal Jomaux.
»Prožne naprave bodo torej postale vse bolj dragocene. Hidroelektrarne z velikimi rezervoarji in črpalne hidroelektrarne bodo verjetno dobile na pomenu,« je opozoril in dodal, da bi lahko rast sončnih zmogljivosti v regiji spodbudila tudi opuščanje fosilnih goriv.
Regulatorji pa bi morali kljub velikim naložbam, ki so potrebne za posodobitev medomrežnih povezav, nujno razmisliti tudi o ukrepih za odpravo ovir za prožnost, saj bodo negativne cene električne energije zaradi presežka obnovljive energije vse pogostejše, je medtem dejal beograjski trgovec z energijo.
»Ti [ukrepi] bi lahko na primer vključevali zmanjšanje birokracije za skladiščenje ter prožne tarife za električno energijo za namene povečanja prožnega povpraševanja,« je dejal.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki