Arhiv novic

Arhiv novic

Steklarna Hrastnik sodeluje v dveh evropskih vodikovih projektih; cilj je demonstracija 100-odstotne rabe vodika

V Steklarni Hrastnik načrtujejo na hrastniški lokaciji postavitev obrata za proizvodnjo vodika, ki bo v prihodnosti odigral vlogo ključnega energenta pri proizvodnji vrhunske steklene embalaže. Vodik bodo uporabili za oskrbo steklarskih peči. Ker je projekt hrastniške steklarne del mednarodnega projekta Severnojadranska vodikova dolina, jim pripada tudi del pridobljenih nepovratnih sredstev, del pa bodo financirali sami, so povedali v podjetju. Ob tem pa predstavlja projekt 'vodikove doline' za steklarno nadaljevanje EU projekta H2GLASS, ki se je pričel konec januarja.

Slovenski partnerji so za sodelovanje v projektu Severnojadranska vodikova dolina (The North Adriatic Hydrogen Valley – NAHV) pred kratkim prejeli 25 milijonov evrov nepovratnih sredstev, posebej pa je slovensko ministrstvo za okolje, podnebje in energijo prejelo še nekaj več kot 354 tisoč evrov. Koliko od teh sredstev bo pripadalo hrastniški steklarni, še ni jasno. Iz Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je vodilni partner NAHV, so sicer pred kratkim sporočili, da do podpisa pogodbe v mesecu maju potekajo pogajanja s podjetjem Clean Hydrogen Joint Undertaking. V tem času bodo revidirani projekti vseh partnerjev in tudi njihove časovnice izvedbe investicij v proizvodnjo, transport ter uporabo zelenega vodika.

Slovenski partnerji v projektu so sicer HSE s Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ), Ecubes, Salonit Anhovo, Steklarna Hrastnik, Univerza v Ljubljani ter ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

V Steklarni Hrastnik omenjeni mednarodni projekt, v katerem sodelujejo Slovenija, Hrvaška in dežela Furlanija-Julijska Krajina, pozdravljajo, saj je zavezanost k trajnosti in inovativnosti eden od stebrov njihovega delovanja.

Kot so povedali, predstavlja projekt NAHV za steklarno nadaljevanje EU projekta H2GLASS. V okviru slednjega bodo na industrijskem nivoju razvili in demonstrirali uporabo vodika v steklarskih pečeh, s projektom NAHV pa bodo uporabo vodika v steklarni nadgradili z infrastrukturo in opremo, ki bo omogočala njegovo operativno uporabo na komercialnem nivoju.

Oba projekta sta dolgoletna: projekt H2GLASS je predviden za obdobje 2023-2026, projekt NAHV pa za obdobje 2023-2028.

Pri projektu H2GLASS gre za največji evropski projekt na področju vodika v steklarski industriji in je subvencioniran s pomočjo evropskih sredstev preko projekta International Horizon. Vključuje 23 partnerjev, v njem pa sodelujejo različni steklarski sektorji, tako proizvajalci embalažnega in ravnega stekla kot proizvajalci steklenih vlaken. Koordinator projekta je norveško podjetje Sintef Energy, aktivnosti pa se bodo izvajale štiri leta, s pričetkom v januarju 2023 v Sloveniji.

»Po uspešni pilotni uporabi vodika v Steklarni Hrastnik v okviru mednarodnega projekta H2GLASS že delamo na nadaljnjih korakih za uporabo vodika na industrijskih pečeh za taljenje stekla. Do leta 2024 namreč želimo demonstrirati uporabo 100 % vodika v dveh poslovnih enotah Steklarne Hrastnik. Tako bomo uporabo vodika združili tudi z uporabo električno podprtega taljenja stekla in popolnoma znižali emisije toplogrednih plinov iz zgorevanja goriva brez bistvenih vplivov na fleksibilnost proizvodnje ter življenjsko dobo steklarske peči. V kolikor bo industrijska demonstracija uspešna, bo kombinacija teh tehnologij ključna za razogljičenje proizvodnje stekla,« so o projektu zapisali na svoji spletni strani.

Medtem je NAHV večnacionalni projekt, namenjen razvoju in ustanovitvi t. i. vodikove doline. Cilj pa je vzpostaviti okvir za sodelovanje pri razvoju okolju prijaznih vodikovih tehnologij. To sodelovanje vključuje energetski, transportni in industrijski sektor, poleg prehoda na integriran ekosistem pa bo omogočilo tudi sodelovanje pri raziskavah in inovacijah za razvoj dobavne verige vodika, so o projektu povedali v Steklarni Hrastnik.

Z uvajanjem oziroma testiranjem vodika so v steklarni pričeli sicer že leta 2017, pri čemer so prvo steklenico na pilotnem sistemu proizvedli v 2021 in s tem na mali peči dokazali, da lahko steklo stalijo s pomočjo vodika.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice