»Slovensko predsedstvo bo sledilo dvema glavnima ciljema – trajnosti in odpornosti,« je dejal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec na nedavnem zasedanju odbora Evropskega parlamenta za promet in turizem, kjer je predstavil prioritete slovenskega predsedovanja Svetu EU na področju prometa, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo (MzI).
Minister Vrtovec je poudaril, da si je slovensko predsedstvo kot glavno prednostno nalogo zastavilo e-mobilnost in alternativna goriva, katerim bodo posvetili tudi skupno neformalno zasedanje evropskih ministrov za energijo in promet v septembru.
»Prednostne naloge so tudi tesno povezane z okoljskim svežnjem »Pripravljeni na 55«, ki ga pričakujemo prav danes. Prednostno bomo obravnavali infrastrukturne vidike spodbujanja večjega deleža alternativnih in brezemisijskih goriv v prometu. Dovolj časa bomo seveda namenili tudi konkretnim predlogom, povezanim z letalskimi in pomorskimi gorivi,« je še dejal minister.
Ker se bo sveženj dotikal več področij, in sicer okolja, energije in financ, bo po ministrovih besedah potrebno zagotoviti skladnost znotraj svežnja. Hkrati je bilo leto 2021 je razglašeno za evropsko leto železnic.
»Železnica je eden najbolj trajnostnih načinov mobilnosti tako za potniški kot tovorni promet in bi morala v prihodnosti postati prednostni način povezljivosti v Evropi. Naš cilj bi moral biti, da z učinkovitimi povezavami povežemo evropske prestolnice,« je bil jasen minister.
V povezavi z letalskim prometom je minister Vrtovec izrazil prepričanje, da bo za okrevanje sektorja potrebna skrbno premišljena reforma, ki bo zagotovila poenostavitev in zmanjšanje stroškov, ob upoštevanju potreb vseh deležnikov.
»Reforma upravljanja zračnega prometa mora prispevati k zmanjšanju vpliva letalstva na podnebje in okolje. Izboljšanje zmogljivosti še vedno ostaja ključni cilj evropskega upravljanja zračnega prometa, kljub trenutnemu znižanju letalskega prometa,« je še dejal Vrtovec.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki