Arhiv novic

Arhiv novic

Slovenija skočila za 11 mest na indeksu podnebnega napredka

Na lestvici uspešnosti boja s podnebnimi spremembami se je Slovenija povzpela za 11 mest in je tako prvič v družbi držav, ki so na tem področju »srednje uspešne«, kaže objavljena lestvica Climate Change Performance Index (CCPI) za leto 2025.

Slovenija se je na lestvici uvrstila na 30. mesto – to mesto je zasedla z oceno »srednje« v kategorijah zmanjševanja emisij in podnebne politike, »nizko« pa na področju obnovljivih virov energije in rabe energije, so sporočili iz društva Focus.

CCPI od leta 2005 vsako leto pripravita organizacija Germanwatch in nemški inštitut New Climate Institute v sodelovanju z mrežo Climate Action Network International.

V poročilu je ocenjen napredek 63 držav in Evropske unije pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov (4 kategorije in 14 indikatorjev), tradicionalno pa so rezultati predstavljeni v času podnebne konference Združenih narodov. Kot nacionalni eksperti so pri pripravi poročila sodelovali tako v Focusu kot Umanoteri.

Argentina največja poraženka, EU padla na 17. mesto

Letos so vodilne države na lestvici CCPI Danska (ponovno na vrhu), Nizozemska in Združeno kraljestvo (največji vzpon, lani največja poraženka), »a potrebno je opozoriti, da prva tri mesta znova ostajajo prazna«, poudarjajo v Focusu.

 »Nobena država se še ni povsem uskladila s ciljem omejitve dviga globalne temperature za 1,5 stopinje Celzija iz Pariškega sporazuma. Danska je edina država, ki je dosegla visoko uspešnost v oceni podnebne politike.«

Pri tem je Evropska unija kot celota pristala v zgornji polovici (padla s 16. na 17. mesto), medtem ko je kar 16 držav EU med visoko in srednje uspešnimi oziroma nobena država ni dobila skupne ocene »zelo nizko«, še dodajajo.

Avtorji poročila so izpostavili, da mora EU še okrepiti svojo vlogo podnebne vodje, posebno zaradi razpleta zadnjih ameriških volitev.

Iran, Savska Arabija, Združeni Arabski Emirati in Rusija, veliki proizvajalci nafte in plina, so »pričakovano na dnu, saj ne kažejo znakov odstopa od fosilnih goriv kot poslovnega modela«. Delež obnovljivih virov v njihovi energetski mešanici je nižji od 3 %.

Največji onesnaževalki na svetu, Kitajska in ZDA, pa sta uvrščeni med države z oceno »zelo nizko« (55. in 57. mesto). Iz skupine G20 je kar 14 držav nizko ali zelo nizko.

Med največjimi poraženkami CCPI je letos Argentina (59.). »Njen primer kaže, kako lahko sprememba vlade povzroči korenito spremembo v napačno smer«, poudarjajo v Focusu.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice