Letošnja velika rast cen električne energije in energentov po Evropi je tudi v Sloveniji vplivala na izjemno rast povpraševanja po strešnih sončnih elektrarnah, tako s strani gospodinjskih kot poslovnih odjemalcev, so povedali ponudniki storitve postavitve teh elektrarn. Kljub zvišanju stroškov materialov za sončne elektrarne rast pričakujejo tudi prihodnje leto.
Visoke cene energije so povpraševanje po strešnih sončnih elektrarnah ponekod po Evropi »povečale za dva- do trikrat«, to pa bi lahko v nekaterih državah naslednje leto vodilo v dvakratno povečanje sončnih zmogljivosti, je nedavno dejal prvi mož norveškega spletnega tržišča za sončno energijo Otovo Andreas Thorsheim.
Da ima energetska kriza tudi pozitivni učinek, saj so se v poslovnem svetu začeli zavedati, da je zeleni preboj nujen z vidika obvladovanja stroškov, je na nedavni konferenci En.odmev izpostavil tudi Robert Golob, strokovnjak za energetiko in nekdanji predsednik uprave GEN-I. Če so bili poslovni subjekti še letos poleti »izjemno zadržani«, so po Golobovih besedah »zdaj že ugotovili, da si s tem, ko zgradijo lastno sončno elektrarno, zamejijo ceno in to pod dolgoročne cene, ki se danes kažejo«.
A v GEN-I Sonce izjemno rast povpraševanja po strešnih sončnih elektrarnah opažajo tudi pri gospodinjskih odjemalcih. »Za to obstajata vsaj dva razloga, in sicer v prvi vrsti, da so odjemalci prepoznali sonce kot vir čiste in cenovno ugodne rešitve za oskrbo njihovega doma z električno energijo in kot drugo, da so zadnje podražitve električne energije znatno pripomogle k odločitvam za lasten vir elektrike,« so pojasnili.
Tudi v podjetju SONCE energija opažajo »izredno rast povpraševanja po strešnih sončnih elektrarnah tako za individualne stranke in samooskrbne OVE skupnosti kot podjetja. V letošnjem letu bomo načrt realizacije individualnih elektrarn presegli za 100 % oz. predvidoma presegli številko 1.000 elektrarn«, so dejali.
Da se je povpraševanja po sončnih elektrarnah letos jeseni podvojilo in da zanimanje rast tako poslovnih kot pri gospodinjskih odjemalcih, so dodali tudi v ECE, medtem ko v Petrolu dodajajo, da opažajo konstantno rast, ki je »znotraj pričakovanj za razvijajoči se trg«. »Stanje na trgu je vzpodbudno, saj zakonodaja razširja možnosti postavitev sončnih elektrarn na objekte,« pravijo v Petrolu.
»Razlogi za postavitev sončnih elektrarn so racionalni, saj na dolgi rok prinašajo zanesljivo ceno energije tako za gospodinjstva kot podjetja. Tako gospodinjstva kot podjetja si želijo dolgoročno zanesljivo oskrbo z električno energijo in predvidljivo ceno. Zlasti ob aktualni visoki rasti cene energentov, med katerimi izstopa električna energija. To je še dodatna spodbuda, da se vedno več gospodinjstev, še bolj pa industrija, odloča za samooskrbo s pomočjo sončnih elektrarn. Poleg tega na tovrsten način kot posameznik ali kot podjetje prispevamo k doseganju ciljev zelene strategije vsake države,« pojasnjujejo v Petrolu.
»Odjemalci so spoznali, da je edina rešitev za energetsko samooskrbo lasten samooskrbni obnovljiv energetski vir, to je v Sloveniji večinoma sončna elektrarna,« pristavljajo v podjetju SONCE energija. V slednjem sicer odjemalcem nudijo vključitev v njihovo energetsko tržnico SunContract, kjer lahko višek proizvedene elektrike lastniki prenesejo v naslednje koledarsko leto ali na drugo odjemno mesto na sorodnika ali znanca znotraj njihove bilančne skupine na območju celotne Republike Slovenije. »Samooskrba pomeni neodvisnost od dogajanja s cenami na energetskih borzah,« poudarjajo.
Slovenija zadnje dni beleži cene pasovne energije za dan vnaprej, ki presegajo 300 EUR/MWh, za dobavo 16. decembra so dosegle celo 347,5 EUR/MWh. Visoke so tudi cene pogodb za prihodnje leto – nemške presegajo 200 EUR/MWh.
V ECE pa med glavnimi razlogi za odločanje za investicije v sončne elektrarne omenjajo tudi ekonomsko smiselnost investicije in varnost naložbe. Stroške postavitve sončne elektrarne v grobem ocenjujejo na okoli 1.000 evrov na kW instalirane moči, v preteklem obdobju pa so se ti predvsem zaradi tehnološkega napredka znižali za približno 10 odstotkov.
Tudi v podjetju SONCE energija stroške investicije v sončno elektrarno ocenjujejo na približno 10.000 evrov za elektrarno 10 kW vršne moči. »Če je elektrarna večja, pa stroški padajo na enoto, zato so stroški večjih elektrarn za podjetja nižji, sorazmerno glede na velikost elektrarne.«
A če so se stroški postavitve sončnih elektrarn v zadnjih letih znižali v primerjavi s preteklimi leti, so se letos jeseni spet povišali za 15 do 20 odstotkov, to pa »zaradi rasti cen transportnih stroškov, kovin in drugih materialov, v zadnjem obdobju pa tudi zaradi pomanjkanja in višanja cen elektrike na Kitajskem, kar ima globalne razsežnosti«, pravijo v podjetju SONCE energija.
Po njihovih navedbah so se cene fotovoltaičnih modulov letos povišale za 50 odstotkov, kovine pa so se podražile za več kot 100 odstotkov. »Ker beležimo inflacijo, se povečujejo tudi stroški dela in transporta,« pravijo v podjetju SONCE energija, kjer pa kljub višjim cenam trenutno ne čutijo zmanjšanja povpraševanja po sončnih elektrarnah.
»Če pa se bo ta trend še nadaljeval, kar je zelo verjetno, pa bo potrebno prilagoditi subvencijo Eko sklada oz. Centra za podpore, s katero se bo ohranila rast investicij v obnovljive vire tudi v prihodnje,« so dodali v podjetju SONCE energija.
Tudi, če so se končni stroški postavitve sončne elektrarne od preteklega leta zvišali za približno 10 odstotkov, to »pri hišnih elektrarnah podraži investicijo za približno od 100 do 200 evrov in ne vpliva na končno odločitev investitorja. Podobno velja za podjetja«, dodajajo v Petrolu in poudarjajo, da rast cen energentov kljub rasti cen komponent »ohranja isto raven povpraševanja po sončnih elektrarnah, v nekem delu celo spodbudi investicije. Ljudje namreč ne želijo biti v negotovosti in skladno s tem načrtujejo svoje investicije«.
Podjetja tako pričakujejo, da se bo rast povpraševanja po postavitvi sončnih elektrarn nadaljevala tudi prihodnje leto.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki