Sončna elektrarna Prapretno je v enoletnem obratovanju proizvedla 3.507 MWh ali 5,7 odstotka več električne energije od načrtovane. To zadošča za letno oskrbo približno 900 slovenskih gospodinjstev, so ob tej priložnosti sporočili iz Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). SE Prapretno moči 3 MW so uradno zagnali 8. aprila 2022, v teku pa so tudi že postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja za SE Prapretno 2.
Sončna elektrarna Prapretno (SE Prapretno) stoji na 120 metrov visokem odlagališču odpadnih produktov izgorevanja rjavega premoga v Termoelektrarni Trbovlje, ki je bila v letu 2014 trajno zaustavljena. Na planoti nad Hrastnikom pa je že vse pripravljeno tudi za njeno širitev, sporočajo iz HSE.
Za projekt SE Prapretno 2 namreč že potekajo postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, občina Hrastnik pa je konec leta 2022 v Uradnem vestniku Zasavja objavila sklep o pripravi občinskega podrobnega načrta za SE Prapretno 3, kjer se v mesecu aprilu pričakujeta prva obravnava na občinskem svetu občine Hrastnik in javna razgrnitev.
Trenutno je na lokaciji SE Prapretno na površini 34.000 m2 postavljenih 6.746 solarnih modulov in 25 razsmernikov, po zaključenih vseh treh fazah pa bo skupaj postavljenih predvidoma okoli 22.000 modulov oziroma kar 82 razsmernikov, ki pretvarjajo električno energijo iz enosmerne v izmenično, je zapisano v sporočilu za javnost.
»V HSE bomo celovito izrabili potencial Prapretna za izkoriščanje električne energije iz sonca. Skupna instalirana moč SE Prapretno bo po zaključku vseh treh faz predvidoma znašala skoraj 10 MW, kar je le uvod v obsežen investicijski cikel skupine HSE v nove obnovljive vire energije. Proizvodni portfelj skupine HSE tako pospešeno sledi cilju razogljičenja energetike, kot nosilci zelenega prehoda Slovenije pa bomo tudi v prihodnje vse svoje projekte usmerjali v okolju prijazno proizvodnjo električne energije ter razvoj rešitev in storitev za zeleni prehod,« je glede na sporočilo za javnost poudaril generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.
»S sončno elektrarno Prapretno smo na degradiranem območju znova oživeli proizvodnjo električne energije, Zasavju pa pomagali pri vstopu v okolju prijaznejšo energetsko prihodnost,« je dodal.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki