Projekt Care4Climate, ki ga s 7 milijoni EUR sofinancira EU, predstavlja enega ključnih korakov Slovenije na poti k nizkoogljični družbi. Cilj je sistemsko zmanjšati emisije toplogrednih plinov in vključiti javnost v proces prehoda na bolj trajnosten način življenja.
Na novinarski konferenci je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) skupaj s partnerjema Umanotero in Inštitutom za politike prostora predstavilo pomembne dosežke in prihodnje načrte v okviru projekta Life IP Care4Climate.
Okoljski ekonomist Jonas Sonnenschein iz Umanotere je izpostavil napredek Slovenije na področju ozaveščanja o podnebnih spremembah. Med drugim je predstavil nov kalkulator ogljičnega odtisa, s katerim si lahko uporabniki izračunajo vpliv svojih dejavnosti na podnebne spremembe in prepoznajo možnosti za njegovo zmanjšanje.
Posebnost Umanoterinega kalkulatorja je, da poleg emisij, na katere ima posameznik neposreden vpliv, upošteva tudi sistemske emisije, kot so emisije zaradi transporta blaga, industrijske proizvodnje, ravnanja z odpadki in delovanja javnega sektorja. Teh emisij ne morejo zmanjšati posamezniki, temveč državni in občinski politiki, podjetja ter druge institucije in organizacije, je opozoril Sonnenschein.
Poleg tega je Sonnenschein omenil tudi platformo 'Dovolj za vse', kjer so predstavljeni primeri dobrih praks skupnosti za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov na različnih področjih, vključno s prometom, energijo, prostorskim načrtovanjem in krožnim gospodarstvom.
Pozitivni učinki zelenega javnega naročanja
Pomemben steber projekta Life IP Care4Climate je tudi zeleno javno naročanje, pri čemer analiza učinkov zelenega javnega naročanja v Republiki Sloveniji kaže, da so naročniki z upoštevanjem temeljnih zahtev iz uredbe o zelenem javnem naročanju v letih 2018, 2019 ter 2020 skupno prihranili 301.480 MWh energije.
V ozračje so izpustili 101.506 ton manj CO2, prav tako pa se je zaradi uporabe bolj varčnih stranišč ter pomivalnih strojev zmanjšala poraba vode za 10.445 tisoč m3. Iz prihrankov vode in energije se zmanjšajo tudi ekonomski stroški, naročniki so tako prihranili 61 milijonov EUR.
Zaključek predviden do konca 2026
Projekt Care4Climate sicer vključuje 14 partnerjev, ki so aktivni na šestih področjih: zmanjševanje odpadne hrane, prehod v nizkoogljično družbo, trajnostna mobilnost, trajnostna raba zemljišč, trajnostna gradnja in učinkovita raba energije ter zeleno javno naročanje.
Projekt bo nadaljeval svoje poslanstvo do leta 2026, ko je predvideno zaključevanje aktivnosti.
»Cilj projekta je ne le doseči konkretne rezultate, ampak ustvariti dolgoročne spremembe v vedenjskih vzorcih in povečati zavedanje o pomenu trajnostnega razvoja v celotni družbi,« poudarjajo na MOPE.
Predstavnica za odnose z javnostmi projekta Karin Jurman Marn je izpostavila, da bodo v okviru projekta partnerji skupno pripravili več kot 200 raznolikih dokumentov, video vodičev in priročnikov – od vodnikov, kako organizirati trajnostne dogodke, pa vse do Strategije ogrevanja in hlajenja v Sloveniji do 2050.
»Namen te je denimo podati jasne usmeritve in cilje za prihodnji trajnostni razvoj ter doseganje podnebne nevtralnosti sektorja ogrevanja in hlajenja do leta 2050.«
Za več informacij o projektu obiščite Slovenija na poti v nizkoogljično družbo | GOV.SI.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki