Arhiv novic

Arhiv novic

S prihodki od potrdil o izvoru bi lahko financirali 50 % nove zelene proizvodnje; v Sloveniji trg nerazvit

Prihodki ustvarjeni s potrdili o izvoru bi lahko zagotovili 50 odstotkov sredstev, potrebnih za prehod EU na zeleno energijo do leta 2030, je pred kratkim izjavilo norveško podjetje Ecohz. Medtem v Sloveniji organiziran trg s potrdili o izvoru ni razvit, so povedali na Agenciji za energijo.

Znotraj Slovenije se transakcije s potrdili o izvoru (PoI) izvajajo predvsem med proizvajalci in dobavitelji. »V zadnjem času pa zaznavamo povpraševanje po PoI tudi neposredno s strani večjih končnih odjemalcev, kar sovpada s sprejetjem uredbe o nadomestilu za kritje posrednih stroškov zaradi stroškov emisij toplogrednih plinov v korist določenih sektorjev ali delov sektorjev, ki so izpostavljeni tveganju premestitve emisije CO2,« so še sporočili z agencije, kjer ocenjujejo, da bodo spremembe na tem področju, kar zadeva Slovenijo, v prihodnosti potrebne.

Potrdila o izvoru so se pojavila kot vir dohodka, ki lahko nagne energetsko bilanco k obnovljivim virom energije, je medtem zapisano v študiji podjetja Ecohz, pri čemer bi lahko dodana proizvodnja na podlagi tega dohodka znašala »osupljivih« 458 TWh/leto do preloma desetletja.

Evropski trg potrdil o izvoru, dodeljenih elektrarnam v Evropi, ki proizvedejo 1 MWh obnovljive energije, bi bil v osmih letih vreden 57 milijard evrov, ocenjujejo v Ecohzu in dodajo, da je bil ta lani ocenjen na samo 1,2 milijarde evrov, vendar se bo znatno povečal.

A so podane ocene konzervativne in podane ob predpostavki povprečnih cen 5,50 EUR/MWh do preloma desetletja, so še zapisali.

Cene potrdil o izvoru so se sicer pretekli teden zvišale že drugi teden zapored, z rastjo do 21 odstotkov ob nizkem obsegu prodaje in nadaljnjem močnem povpraševanju.

Referenčna pogodba Cal 23 za hidroelektrarne se je pretekli teden gibala med 8,36–8,50 EUR/MWh, v primerjavi s 7 EUR/MWh teden pred tem.

Približno 55 odstotkov – ali blizu 800 TWh – evropske proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov je bilo lani dokumentiranih s potrdili o izvoru, so še dodali v podjetju.

V skladu s sedanjimi cilji EU bi morala zelena energija do leta 2030 predstavljati 69-odstotni delež v proizvodnji električne energije, v primerjavi s 44-odstotnim deležem leta 2022, kar bi zahtevalo 870 TWh proizvodnje čiste električne energije, in potrdila o izvoru bi lahko k temu znatno prispevala, menijo v podjetju Ecohz.

Ker trg s potrdili o izvoru v Sloveniji ni razvit, z informacijami o tržni vrednosti tovrstnih potrdil o izvoru v Sloveniji ne razpolagamo, so še povedali na Agenciji za energijo. »Sicer so cene PoI na evropski ravni različne, ne moremo pa se izogniti dejstvu, da so se tudi tržne vrednosti PoI v obdobju energetske krize zelo zvišale,« so dodali na agenciji. 
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice