Japonski minister za gospodarstvo, trgovino in industrijo Yasutoshi Nishimura in predsednik agencije NEDO Saito Tamotsu sta pozdravila pobudo Slovenije za vzpostavitev sodelovanja pri razvoju vodikovih tehnologij. Slednjo je ob robu foruma o znanosti in tehnologiji v družbi v japonskem Kjotu predstavil slovenski minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.
Slovenija se je sicer zavzela za to, da bi po uspešnem sodelovanju z japonsko agencijo za napredne energetske in industrijske tehnologije NEDO pri projektu za razvoj pametnih omrežij vzpostavila tudi sodelovanje na področju vodikovih tehnologij.
Minister se je glede morebitnega sodelovanja med Slovenijo in EU na eni ter Japonsko na drugi strani najprej pogovarjal z veleposlanikom EU na Japonskem Jean-Ericom Paquetom, ki je z zanimanjem predlagal nadaljevanje pogovorov s konkretnejšimi koraki. Hkrati sta se tako minister Nishimura kot predsednik agencije NEDO Tamotsu po navedbah slovenskega ministrstva strinjala, da bi morali kot potencialni partnerji čim prej začeti pripravljati predloge glede sodelovanja.
»Potrditev naše ideje na področju vodikovih tehnologij izkazuje najvišjo stopnjo podpore in zaupanja japonske strani Sloveniji, ki se je na podlagi dolgoletnega sodelovanja in še posebej zadnjega skupnega projekta izkazala kot zanesljiv in nadvse kakovosten partner,« je ob tem dejal minister Papič ter dodal, da se vidne in uspešne evropske države na primer že več let trudijo, da bi z Japonsko zagnale podoben projekt, pa jim to zaradi visokih japonskih kriterijev še ni uspelo.
Slovenija sicer že sodeluje v čezmejnem evropskem projektu Severnojadranske vodikove doline (NAHV – North Adriatic Hydrogen Valley). Državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) Tina Seršen je na uvodnem sestanku partnerjev projekta omenila svoje pričakovanje, da bo imel vodik veliko pomembnejšo vlogo pri doseganju slovenskih ciljev razogljičenja do leta 2030.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki