Arhiv novic

Arhiv novic

Preobrazba Zasavja teče v znamenju sončnih projektov in baterijskih hranilnikov

Zasavje kot nekdanje rudarsko območje močno potrebuje razne zelene prehode, predvsem na področju virov energije, so nedavno slišali udeleženci okrogle mize v Zagorju na temo sončnih elektrarn.

Nenad Trkulja iz skupine Holding Slovenske elektrarne (HSE) je na okrogli mizi poudaril, da HSE ob razširitvi zmogljivosti sončne elektrarne Prapretno razmišlja tudi o postavitvi baterijskega hranilnika. 

»Proizvodni portfelj HSE je zaenkrat dovolj robusten, da volatilnost proizvodnje iz sončnih elektrarn še brez problemov uravnava, ko pa bomo imeli v skupini HSE 20 oziroma 30 MW fotovoltaičnih zmogljivosti, pa bomo imeli večje težave z balansiranjem sistema, zato razmišljamo, da bi na samih lokacijah naših sončnih elektrarn v bodoče gradili tudi baterijske hranilnike, kar vključuje tudi sončno elektrarno Prapretno,« je dejal Trkulja. 

Kot je pojasnil, so trenutne ocene za slovenski elektroenergetski sistem pokazale, da samooskrba samo s fotovoltaiko ne bo možna. Realno pa bi lahko fotovoltaika - brez motenj v omrežju - v letni bilanci imela 20-odstotni delež, kar po mnenju Trkulje pomeni, da imamo še ogromen potencial za gradnjo novih sončnih elektrarn.

Spomnimo, HSE je sončno elektrarno Prapretno moči 3 MW zagnal lansko leto, pri čemer je elektrarna v prvih devetih mesecih obratovanja – od aprila do decembra 2022 – za 8 odstotkov presegla proizvodnjo, predvideno v investicijski dokumentaciji, in sicer je ta znašala 3.014,9 MWh. 

Kot pa je še omenil Trkulja, želijo elektrarno Prapretno še razširiti do 9,9 MW moči. Po njegovih besedah so trenutno glede tega v teku spremembe prostorskih načrtov. 

Družba Rudis je medtem v hrastniški občini lani oktobra na omrežje že priklopila 1,5 MW sončno elektrarno Blate, ki stoji na nekdanjem dnevnem kopu Rudnika Trbovlje-Hrastnik.

Kot pojasnjuje Samo Kreže iz podjetja Rudis, ki je tudi vodja projekta sončne elektrarne Blate, na lokaciji na Blatah trenutno ni moč razširiti zmogljivosti obstoječe elektrarne, razmišljajo pa o postavitvi baterijskega hranilnika, v katerega bi lahko shranjevali viške električne energije.  

»Imamo pa v občini Hrastnik tudi nov projekt za gradnjo nove sončne elektrarne in upam, da bomo uspeli vlogo za gradbeno dovoljenje vložiti v mesecu aprila. Nova sončna elektrarna bo imela približno enako zmogljivost kot ta v Blatah,« je dejal Kreže. Podjetje trenutno tudi implementira projekt vetrne elektrarne v Srbiji. 

Okrogle mize se je udeležil tudi Božidar Roglič, predsednik Energetske zadruge Zeleni Hrast, ki je dejal, da pričakuje, da bo projekt 300 kW skupnostne sončne elektrarne na strehi Osnovne šole narodnega heroja Rajka Hrastnik končan v prihodnjih mesecih. 

 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice