Navkljub energetski krizi lahko po oceni Agencije za energijo v naslednjih letih pričakujemo povečanje obsega aktivnega odjema, agencija pa bo zaradi uveljavitve reforme tarifnega sistema skušala aktivni odjem spodbujati tudi s svojim programom ozaveščanja in informiranja končnih odjemalcev. Na drugi strani so poslovni modeli, ki temeljijo na dinamičnih dobavnih cenah, po mnenju agencije trenutno popolnoma nezanimivi in neučinkoviti za spodbujanje aktivnejšega odjema.
Na Agenciji za energijo pravijo, da v zadnjem obdobju opažajo krepitev aktivnega odjema v Sloveniji. Aktivni odjem se trenutno večinoma vzpostavlja s sodelovanjem odjemalcev v sistemskih storitvah za operaterja prenosnega sistema v okviru določenih poslovnih modelov na maloprodajnem trgu, v okviru 'peer-to-peer' modela trgovanja enega izmed dobaviteljev električne energije in v okviru pilotnih projektov elektrooperaterjev, kmalu pa se bodo odjemalci lahko vključevali v program prilagajanja odjema na podlagi vladnega ukrepa zmanjšanja porabe električne energije v koničnih urah, so pojasnili na agenciji.
Na podlagi rezultatov anketiranja gospodinjskih odjemalcev, ki ga je Agencija za energijo naročila v letu 2022, je tako skoraj 50 odstotkov gospodinjstev pripravljenih prilagajati odjem ne glede na višino prihrankov oziroma pod pogojem zagotovljenega 5- do 10-odstotnega prihranka stroška končne oskrbe z električno energijo, pravijo na agenciji.
»Ključni dejavnik krepitve aktivnega odjema je vsekakor energetska kriza, pa tudi razvoj poslovnih modelov, ki temeljijo na prenovljenem normativnem okviru (agregacija itd.),« pojasnjujejo na agenciji in dodajajo, da so zaradi ekscesnih cen ter posegov na trg z zamejitvijo cen »poslovni modeli dobave električne energije, ki temeljijo na dinamičnih dobavnih cenah (maloprodajne cene, vezane na sprotne veleprodajne indekse), trenutno popolnoma nezanimivi in neučinkoviti v smislu spodbujanja aktivnejšega odjema«.
Pri tem je agencija sistemsko spodbudo za aktivnejši odjem nedavno uveljavila z reformo omrežninskega tarifnega sistema, ki se bo začel uporabljati 1. januarja 2024.
»Nove tarife za uporabo omrežja bodo z večjim časovnim razlikovanjem, močnejšimi cenovnimi signali ter postopnim uvajanjem dodatnega zaračunavanja presežne moči spodbudile praktično vse odjemalce k učinkovitejši rabi omrežja oziroma prilagajanju svojega odjema,« ocenjujejo na agenciji.
Nov tarifni sistem pa bo po navedbah agencije spodbujal tudi »ustreznejše naložbe na strani odjema, tj. poleg OVE tudi naložbe v hranilnike, kar bo odjemalcem omogočilo sodelovanje tako v programih prilagajanja odjema za potrebe elektrooperaterjev kakor tudi bilančnih skupin ter tako povečalo skupne neto sistemske koristi«.
»Ne smemo pozabiti na pričakovan razvoj energetskih skupnosti in izkoriščanje potenciala za sodelovanje na trgu s prožnostjo ter vzpostavitve platform, kjer bo mogoče trgovati z lokalno prožnostjo,« še dodajajo na agenciji.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki