Arhiv novic

Arhiv novic

Podpora naložbam v razogljičenje lahko predstavlja pomembno 'gospodarsko zdravilo'

»V zadnjih tednih je bilo večkrat slišati, da bo pandemija koronavirusa vplivala na upočasnitev energetske tranzicije. Nižje cene fosilnih goriv naj bi namreč zmanjšale relativno prednost obnovljivih virov, ob čemer naj bi strpnost javnosti do plačevanja za tranzicijo zaradi gospodarsko težkih časov upadla, vladne politike pa naj bi preusmerile fokus. Ta argument pa ne upošteva obsežnega političnega odziva, ki ga terja trenutna kriza. Politični ukrepi lahko prinesejo val novih investicij v energetsko infrastrukturo, ne glede na trenutno težko gospodarsko situacijo,« je zapisano na spletni strani svetovalnega podjetja Timera Energy.

Eden glavnih izzivov, s katerim se bodo morale soočiti vlade ob ponovnem zagonu javnega življenja, bo potreba po hitri oživitvi naložbene dejavnosti in ustvarjanju delovnih mest. Podpora za infrastrukturne projekte, pri katerih bi lahko z gradnjo začeli takoj, pri tem predstavlja še najbolj očiten cilj, energetska tranzicija pa v tem smislu ponuja dragoceno priložnost, vsaj v Evropi.

»Ukrepi na področju boja s podnebnimi spremembami imajo v večjih razvitih evropskih gospodarstvih tako javno kot politično podporo, opažamo pa tudi močno razvojno dejavnost na področju energetskih investicijskih projektov, na primer v povezavi z obnovljivimi viri, hranilniki, medomrežnimi povezavami in drugimi objekti za zagotavljanje prožnosti v času konic. Obenem je čutiti tudi močan zagon investitorjev, ki kapital usmerjajo v infrastrukturo za čisto energijo, ki ga lahko nevarnost inflacije še okrepi,« je zapisano v članku na Timera-energy.com.

Christine Lagarde, nova vodja Evropske centralne banke, je že večkrat odkrito govorila o združenih vlogah monetarne in fiskalne politike v boju proti podnebnim spremembam. Glede na njen politični kapital v največjih evropskih državah je zelo verjetno, da bo igrala ključno vlogo pri koordinaciji enotnega evropskega političnega odziva na trenutno krizo, menijo v Timera Energy.

»Trenutna kriza bi lahko celo pospešila investicije v evropsko energetsko infrastrukturo, ne pa, da bi jih ovirala. Politično podprte spodbude, namenjene podpori naložb v razogljičenje, lahko predstavljajo pomembno 'gospodarsko zdravilo',« še zapiše Timera Energy.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice