Za dosego pariških podnebnih ciljev bi morali elektrarne na premog in ostala fosilna goriva zapreti predčasno ali jih opremiti s sistemi za zajemanje ogljika, je zapisano v študiji, ki je bila nedavno objavljena v reviji Nature.
Po navedbah sveže objavljene študije v reviji Nature, pod katero se je podpisala skupina avtorjev na čelu z Danom Tongom z Univerze Irvine Kalifornija (UCI), je skupina znanstvenikov izračunala, da bi obstoječe elektrarne in drugi sistemi, ki delujejo na fosilna goriva, ob trenutni stopnji uporabe in delovanju do konca svoje življenjske dobe v ozračje spustili okoli 658 gigaton ogljika – kar polovico od tega iz elektroenergetskega sektorja. Po napovedih naj bi največji delež nosila Kitajska – 41 odstotkov, Združene države Amerike ter Evropska unija pa 9 odstotkov oziroma 7 odstotkov.
Po navedbah avtorjev bi zgolj emisije iz obstoječih enot pokrile celotni proračun za ogljik, potreben za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija, in skoraj dve tretjini proračuna za ogljik, potrebnega za ohranitev globalnega segrevanja pod dvema stopinjama Celzija v naslednjih treh desetletjih, navaja Carnegie Science v svojem sporočilu za javnost.
»Dobra novica je, da se družba še vedno lahko izogne dvigu temperature za dve stopinji Celzija, brez da bi elektrarne zaprla predčasno. Vendar pa bi morali prenehati graditi vso infrastrukturo z dimniki ali izpušnimi cevmi, ki v zrak spuščajo CO2. Če se Zemlja segreje za več kot dve stopinji Celzija, bo to zaradi izpustov iz infrastrukture, ki še ni zgrajena,« je povedal Ken Caldeira, strokovnjak za ozračje na znanstvenem inštitutu Carnegie Science in soavtor študije.
Vendar pa Carnegie Science opozarja, da se je v zadnjem desetletju število elektrarn na fosilna goriva kot tudi število avtomobilov drastično povečalo, čemur je botroval hiter gospodarski in industrijski razvoj na Kitajskem in v Indiji. Istočasno pa so prizadevanja, kot je na primer poskus nadomestitve starih premogovnih elektrarn z novimi elektrarnami na zemeljski plin v ZDA, zmanjšala povprečno starost infrastrukture na fosilna goriva na Zahodu.
»Naši izsledki kažejo, da ob globalnih podnebnih ciljih pravzaprav ni prostora za novo infrastrukturo, ki povzroča emisije CO2. Če želimo doseči cilj 1,5 stopinje Celzija, bo potrebno obstoječe elektrarne in industrijske sisteme na fosilna goriva zapreti predčasno, razen v primeru, da se jih opremi s sistemi za zajem in skladiščenje ogljika ali da se njihove izpuste kompenzira z negativnimi izpusti,« pojasnjuje Steven Davis z UCI.
»Bojimo se, da so brez tako radikalnih sprememb prizadevanja Pariškega sporazuma že sedaj ogrožena,« še dodaja Davis.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki