Natančna časovnica projekta Severnojadranska vodikova dolina, v katerem sodelujejo tudi slovenski partnerji, bo zastavljena maja, ko bo podpisana pogodba (Grant Agreement) s podjetjem Clean Hydrogen Joint Undertaking, so sporočili tako iz Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je tudi vodilni partner projekta, kot Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE).
Severnojadranska vodikova dolina je prvi evropski transnacionalni projekt, namenjen vzpostavitvi namenske vodikove doline. Partnerstvo treh držav - Slovenije, Hrvaške in Furlanije-Julijske krajine - vključuje 34 organizacij ter pokriva celotno verigo, od proizvodnje preko skladiščenja in distribucije do končne uporabe vodika v različnih sektorjih, predvsem industriji in prometu. Projekt bo trajal 6 let.
Pred kratkim je bilo projektu v okviru razpisa Horizon Europe dodeljenih 25 milijonov evrov nepovratnih sredstev, posebej pa je slovensko ministrstvo za okolje, podnebje in energijo prejelo še nekaj več kot 354 tisoč evrov.
»Do podpisa pogodbe v mesecu maju trenutno potekajo pogajanja s Clean Hydrogen Joint Undertaking,« so o trenutnem poteku v povezavi s projektom povedali v HSE in dodali, da bodo v tem času revidirani projekti vseh partnerjev in tudi njihove časovnice izvedbe investicij v proizvodnjo, transport ter uporabo zelenega vodika. Slovenski partnerji v projektu so sicer HSE s Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ), Ecubes, Salonit Anhovo, Steklarna Hrastnik, Univerza v Ljubljani ter ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.
»Večina partnerjev bo pričela z aktivnostmi takoj po podpisu pogodbe. V času trajanja projekta (72 mesecev) pa bo potrebno izvesti zastavljene cilje znotraj konzorcija,« so še povedali v HSE in pojasnili, da je za navajanje podrobnosti o dotičnih projektih še prezgodaj.
Tudi iz Salonita Anhovo so sporočili, da se določene stvari pri projektih še opredeljujejo.
»Gre za projekt, ki je rezultat uspešne prijave na razpis 'vodikovih dolin', ki je potekal preko podjetja Clean Hydrogen Partnership,« o projektu pravijo medtem na MOPE.
Ministrstvo bo v okviru projekta prevzelo sicer dela in naloge iz delovnega paketa 8: Politične analize in smernice (Policy analyses and guidelines).
»Vsebina tega paketa zajema analizo obstoječih strategij in politik, ki vključujejo zeleni vodik kot energetski vektor. Nadalje je cilj oblikovanje skupnega pravnega okvira glede proizvodnje, uporabe in distribucije zelenega vodika, oblikovanje sistema spodbud in financiranja za podporo takšne proizvodnje zelenega vodika v zasebnem sektorju ter vzpostavitev trajnostnega trga obnovljivih virov,« so sporočili z ministrstva in dodali, da je v okviru projekta predvidena ustanovitev medresorske širše delovne skupine (inter-ministerial broader working group - IMWG), v kateri bodo, poleg članov ministrstev, prisotni tudi drugi zunanji člani (strokovnjaki iz različnih institucij, podjetij, SRIP-ov itd.).
»Skupina in dejavnosti so se že aktivirale s podpisom 'Pisma o nameri za vzpostavitev Severnojadranske vodikove doline', ki je bil med državama Slovenija, Hrvaška in avtonomno deželo Furlanija-Julijska krajina podpisan meseca marca 2022 v Zagrebu,« so še spomnili na ministrstvu.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki