Koncem junija se je uspešno končal zagovor evropskega projekta Sunseed s področja raziskav pametnih omrežij, na katerem je sodelovalo devet partnerjev iz šestih držav: Slovenije, Nizozemske, Danske, Velike Britanije, Francije in Nemčije, so povedali v družbi Elektro Primorska, ki je bila eden štirih partnerjev iz Slovenije.
»Zagovor projekta je trajal en dan in pol, predstavnica Evropske komisije in oba ocenjevalca niso našli pomanjkljivosti in so dosežene rezultate na projektu ocenili kot odlične. Še posebej dober vtis je nanje naredilo izvrstno sodelovanje med partnerji in pa celotna zasnova in izvedba testnega poligona, za kar je bila odgovorna Elektro Primorska,« so pojasnili v omenjeni družbi. Dodali so, da je konzorcij partnerjev samo v zadnjem poročevalnem obdobju na projektu ustvaril kar 1200 strani zgoščene dokumentacije in prezentacij, ki so bile potrebne za formalni del zagovora. »Pri tolikšni količini oddane dokumentacije je izjemen uspeh tudi to, da ni bilo treba nobenega oddanega dokumenta popravljati. Ocenjevalci so bili namreč izjemno zadovoljni s kakovostjo poročil in z opravljenim raziskovalnim delom ter z vodenjem projekta,« so povedali v Elektro Primorska.
Slabih pet milijonov evrov vreden projekt je s tremi milijoni evrov sofinancirala Evropska komisija, v njem pa so bili med devetimi partnerji kar štirje iz Slovenije: Telekom Slovenije, Institut Jožef Stefan, Elektro Primorska in Elektroservisi.
Projekt Sunseed se je začel februarja leta 2014 in je obsegal raziskave na področju pametnih omrežij v okviru evropskega sedmega okvirnega programa. »Pametna omrežja so energetska omrežja prihodnosti, njihov namen pa je optimizacija porabe in proizvodnje električne energije za doseganje čim večje energetske in ekonomske učinkovitosti, s čimer se ustvarja dodana vrednost in zmanjšuje vpliv človeka na okolje. Njihovo trajnostno delovanje zahteva nov način povezovanja in zagotavljanja storitev, s tem pa tudi vzpostavitev povsem novega ekosistema,« pravijo v Elektro Primorska.
Njihova vloga v projektu je bila, poleg oblikovanja primerov uporabe s postavitvijo naprednih konceptov za povečanje spoznavnosti distribucijskega omrežja, tudi postaviti večji testni poligon na primernem delu distribucijskega omrežja z vgradnjo v projektu razvitih merilnikov fazorjev napetosti. Ti predstavljajo enega od univerzalnih kazalcev stanja v omrežju za povečanje spoznavnosti obratovanja omrežja. »Pri povezovanju merilnikov so bile preizkušene različne dostopovne tehnologije, kot so mobilna LTE in UMTS omrežja, optična vlakna in satelitske komunikacije. Na osnovi meritev fazorjev napetosti in števčnih meritev iz pametnih števcev sta bili na delu testnega omrežja razviti aplikaciji ocenjevalnik stanja v realnem času in pa kratkoročno napovedovanje odjema in proizvodnje električne energije,« pravijo v omenjeni elektrodistribuciji.
Prepričani so, da »sodelovanje med partnerji in uravnotežen proračun projekta kažeta na to, da so vsi partnerji projekta uspešno opravili svojo nalogo«.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki