Lanskoletno rekordno 14-odstotno rast globalne zmogljivosti za proizvodnjo obnovljive energije je treba za izpolnitev cilja podnebnega vrha COP28 o potrojitvi zmogljivost do leta 2030 »občutno preseči«, so sporočili iz Mednarodne agencije za obnovljivo energijo.
»Kljub temu da obnovljivi viri postajajo najhitreje rastoči vir električne energije, pa je cilj o potrojitvi zmogljivosti, ki so se mu države zavezale na vrhu COP28, ogrožen,« je agencija IRENA zapisala v poročilu, ki vsebuje podatke o energiji za leto 2023.
Po podatkih agencije bi morala letna stopnja rasti dosegati najmanj 16,4 %, če bi želeli izpolniti cilj in do leta 2030 imeti po svetu za najmanj 11 TW zmogljivosti za proizvodnjo obnovljive energije. Cilj je decembra lani na podnebnem vrhu potrdilo 118 držav. Kot so dodali v agenciji, bi 14-% rast pomenila, da bi leta 2030 za 1,5 TW zgrešili 11,2 TW, kolikor bi bilo v skladu z modelom agencije IRENA, ki predvideva omejitev globalnega segrevanja na 1,5 °C do leta 2050.
Tudi če globalna rast najverjetneje ne bo zadoščala za dosego cilja za leto 2030, pa so obnovljivi viri »na dobri poti, da na globalni ravni po obsegu zmogljivosti prehitijo fosilna goriva«, so poudarili v agenciji. »Obnovljivi viri dosegajo čedalje boljše rezultate kot fosilna goriva, vendar ne gre počivati na lovorikah; rast zmogljivosti za obnovljivo energijo je treba pospešiti in okrepiti,« je povedal prvi mož agencije Francesco La Camera.
V Evropski uniji se je obseg zmogljivosti za obnovljivo energijo lani povečal za 11,3 %, na 640 GW, kar je bilo nekoliko manj kot leto pred tem, ko je bila rast 11,4-%. Največja stopnja rasti je bila sicer dosežena na področju sončnih elektrarn, kjer je obseg zmogljivosti poskočil za 25,1 %, na 255 GW, je še zapisano v poročilu.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki