Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je v prvi polovici letošnjega leta v Evropi prvič v zgodovini presegla proizvodnjo v elektrarnah na fosilna goriva. V prvih šestih mesecih leta je bilo tako s pomočjo vetrne, sončne, hidro- in bioenergije proizvedene 40 odstotkov vse električne energije, porabljene v evropski sedemindvajseterici, s pomočjo fosilnih goriv pa 34 odstotkov, je v najnovejšem poročilu, objavljenem v juliju, zapisalo podnebno mislišče Ember.
Po navedbah avtorjev se je proizvodnja, ki temelji na obnovljivih virih, v prvi polovici leta povečala za 11 odstotkov. »To je posledica novih vetrnih in sončnih elektrarn ter ugodnih razmer v milem in vetrovnem začetku leta,« so pojasnili.
Proizvodnja v vetrnih elektrarnah se je v omenjenem obdobju povečala za 11 odstotkov, v sončnih elektrarnah za 16 odstotkov, v hidroelektrarnah pa za 12 odstotkov.
»Samo vetrne in sončne elektrarne so skupaj proizvedle rekordnih 21 odstotkov vse električne energije v Evropi, še večji delež pa so dosegle v nekaterih posameznih državah: na Danskem (64 %), Irskem (49 %) in v Nemčiji (42 %),« so zapisali avtorji poročila.
Kot so dodali, so se »elektroenergetska omrežja sicer dobro spopadala z rekordnima deležema električne energije iz vetrnih in sončnih elektrarn, vendar pa negativne cene kažejo na neprožnost v ponudbi in povpraševanju, ki jo je treba odpraviti«.
Proizvodnja v elektrarnah na fosilna goriva je medtem v prvih šestih mesecih leta upadla za 18 odstotkov, kar je posledica 7-odstotnega zmanjšanja povpraševanja zaradi pandemije covida-19 ter povečane proizvodnje iz obnovljivih virov.
»Največji, kar 32-odstotni padec je po celotni Uniji pri tem utrpel premog. Od tega se je proizvodnja s pomočjo črnega premoga skrčila za 34 odstotkov, proizvodnja s pomočjo lignita pa za 29 odstotkov. Celo proizvodnja v plinskih elektrarnah je na evropski ravni zabeležila 6-odstotni padec, pri čemer se je zmanjšala v enajstih državah članicah. Izpusti CO2 iz elektroenergetike so se zato v evropski sedemindvajseterici zmanjšali za približno 23 odstotkov,« so zapisali v mislišču Ember.
Po njihovih podatkih se je proizvodnja s pomočjo premoga zmanjšala v vseh državah Unije, »če so premog sploh uporabljale«.
»Največji absolutni padec proizvodnje v elektrarnah na premog je zabeležila Nemčija z 31 TWh (39-% zmanjšanje). Čeprav se je poraba elektrike v Nemčiji skrčila manj kot v drugih državah, je premog utrpel hujše posledice. Do tega ni prišlo samo zaradi povečanja proizvodnje iz obnovljivih virov, temveč tudi zato, ker je Nemčija veliko manj električne energije izvozila, saj številnim državam ni bilo treba uvažati toliko kot prej,« so pojasnili.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki