Mestna občina Koper resno razmišlja o postavitvi geotermalne elektrarne. V preteklih letih je tako izvedla vrsto aktivnosti, s katerimi je želela preveriti možnost prostorske umestitve geotermalne elektrarne na tem območju, pa tudi smotrnost izkoriščanja geotermalne energije za različne namene. Za izdelavo geološke študije območja pod Koprom je tako namenila 19.200 evrov in ugotovila, da obstajajo okvirni pogoji za postavitev takšne elektrarne. A pred dokončno odločitvijo bodo temeljito preučili vse pridobljene podatke.
Kot so povedali na Mestni občini Koper, veljajo nove tehnologije, ki električno energijo proizvajajo s pomočjo geotermije, za eno bolj zanesljivih, dolgoročnih, neodvisnih, predvsem pa trajnostno naravnanih in do okolja prijaznih oblik oskrbe z električno energijo.
»Po raziskavah, ki so jih lokalna podjetja opravila skupaj z oddelkom za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete iz Ljubljane in inštitutom OGS iz Trsta, smo ugotovili, da obstajajo okvirni pogoji za postavitev take elektrarne tudi pri nas,« pravijo na občini in dodajajo, da so vzpostavili stike z islandskim podjetjem Mannvit, ki je eno do vodilnih podjetij na svetu za projektiranje geotermalnih elektrarn. Ogledali so si tudi delujočo geotermalno elektrarno v izpostavi v Budimpešti. Ta namreč uporablja tehnologijo, ki bi jo lahko uporabili tudi na območju Kopra. Ta elektrarna pridobiva energijo že pri nižjih temperaturah vode, poleg tega je celoten sistem zaprt, ne potrebuje dodatnih energentov in ne proizvaja odpadkov.
Podjetju Mannvit so lani zaupali tudi izdelavo geološke študije območja pod Koprom, občina pa je zanjo plačala 19.200 evrov.
Še preden bi dela za postavitev geotermalne elektrarne stekla, bi bilo treba opraviti določene predhodne raziskave terena. »Za poskusno vrtino, ki bi segala od 3500 do 5000 metrov v globino in na podlagi katere bi lahko realno ocenili, ali je umestitev geotermalne elektrarne na našem območju res smiselna in ekonomsko upravičena, bi bilo treba predhodno vložiti približno štiri milijone evrov. Če bi te raziskave potrdile smotrnost in upravičenost naložbe na območju Kopra, bi bil projekt postavitve geotermalne elektrarne (20 MW centrale) po prvih ocenah vreden med 50 in 100 milijoni evrov,« pravijo na Mestni občini Koper. Računajo, da bi se jim ta naložba povrnila v šestih do sedmih letih, z elektriko, ki bi jo proizvedli v omenjeni elektrarni, pa bi lahko oskrbovali približno 20.000 gospodinjstev.
Ocenjujejo, da bi lahko del projekta financirali tudi s pomočjo evropskih sredstev, toda EU k financiranju projektov pristopi šele v drugi fazi, ko je izvedljivost projekta že potrjena.
Na občini pravijo, da bodo vse pridobljene podatke dobro preučili in se šele nato odločili o nadaljnjih korakih.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki