Arhiv novic

Arhiv novic

Novo poročilo poziva države EU k izboljšanju energetskih in podnebnih načrtov do leta 2030

Poročilo z naslovom »Čas se izteka: Vpogled v dosedanji napredek držav članic na področju izboljšav njihovih osnutkov nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov«, ki ga je nedavno objavila organizacija Climate Action Network (CAN) Europe, prikazuje napredek, ki so ga do sedaj naredile države članice EU pri izboljševanju svojih osnutkov nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov. Pri tem je upoštevano tudi, v kakšnem obsegu so države upoštevale priporočila Evropske komisije, izdana junija letos, in ali načrtujejo ta priporočila tudi preseči.

»Odkar so bili predloženi prvi osnutki nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov, se je okrepila podpora za povečanje podnebnih ciljev EU do leta 2030. Evropski parlament, nova predsednica Evropske komisije in vse več držav članic pozivajo k zaostritvi cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov s 40 na 55 odstotkov v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Tako na primer Danska, ki se je letos zavezala k obsežnejšemu, 70‑odstotnemu zmanjšanju emisij toplogrednih plinov do leta 2030, trenutno nadgrajuje svoj osnutek energetskih in podnebnih načrtov v skladu s tem ambicioznejšim ciljem. To kaže, da so energetski in podnebni načrti orodje, s katerim je mogoče preseči trenutne cilje EU,« je društvo Focus zapisalo v sporočilu za javnost.

Hkrati v društvu Focus dodajajo, da kar zadeva nacionalne prispevke na področju obnovljivih virov in energetske učinkovitosti, je bilo storjenega nekaj napredka, vendar pa je do sedaj le nekaj držav članic izrazilo konkretne namere glede povečanja svojih prispevkov, zlasti glede preseganja minimalnih zahtev. Grčija je na primer edina država do sedaj, ki je po izdaji priporočil Evropske komisije objavila, da načrtuje povečati delež obnovljivih virov energije v obsegu, ki je večji od priporočenega. »Ker še naprej obstaja tveganje, da energetski cilji EU za leto 2030, zlasti na področju energetske učinkovitosti, ne bodo uresničeni, morajo vse države EU takoj pospešiti svoja prizadevanja ter zagotoviti, da bodo skupaj ne samo uresničile, temveč tudi presegle trenutne cilje,« še sporočajo iz Focusa.

Na področju fosilnih goriv so se skupini držav EU, ki so se zavezale k postopni opustitvi uporabe premoga v energetskem sektorju, pridružile tri nove članice: Grčija, Madžarska in Slovaška. To pomeni, da se bo večina premoga v EU do leta 2030 porabila v petih državah članicah, če te ne bodo izboljšale svojih energetskih in podnebnih načrtov: v Bolgariji, Nemčiji, Romuniji, na Češkem in na Poljskem.

Evropska komisija poleg tega priporoča, da države članice bolje naslovijo problem subvencij za fosilna goriva in sprejmejo ukrepe za njihovo postopno ukinitev v končnih podnebnih načrtih. Kljub natančnejšim podatkom o subvencijah države še vedno nimajo celovitih načrtov o tem, kako jih do leta 2030 odpraviti. »Premik finančnih tokov od fosilnih goriv proti čisti energiji bi morala biti ena izmed najvišjih prioritet vseh držav članic pri pripravi končnih verzij podnebnih in energetskih načrtov. Energetski ministri EU bodo o trenutnem stanju osnutkov energetskih in podnebnih načrtov razpravljali 4. decembra. Tako imajo države članice EU možnost, da se zavežejo k ambicioznejšim ukrepom in jih prenesejo v svoje končne načrte, ki jih morajo predložiti do konca leta,« so še poudarili v društvu Focus. 
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice