Arhiv novic

Arhiv novic

Nova energetika kljub močno povečanim vlaganjem ostaja na obrobju

Skupna vrednost naložb na področju nove energetike in s tem povezanih prevzemov se je v 24 velikih evropskih družbah, ki so delujejo v novi energetski krajini, s 733 milijonov evrov, kolikor je dosegla leta 2016, leta 2019 povzpela na 3,8 milijarde evrov, v novem poročilu ugotavlja družba Delta-EE. Ta rast je večinoma posledica dejavnosti v električni mobilnosti in energetski optimizaciji. Toda do dokončnega premika od prodajanja energije kot blaga k prodajanju novih energetskih produktov in storitev je po besedah avtorjev poročila še daleč.

V beli knjigi z naslovom 'Stanje na novem energetskem trgu v letu 2020' so preučili, kakšen napredek je bil opravljen pri prehajanju s starega modela oskrbe z energijo – v katerem se energijo prodaja izključno kot blago – na prodajo novih energetskih produktov in storitev, kot so električna vozila, pametne tarife in prilagajanje odjema.

Bela knjiga je nastala na podlagi analize, ki jo je opravila služba za nove energetske poslovne modele v družbi Delta-EE. Ta je preučila dejavnost 24 velikih akterjev evropske energetske tranzicije, ki delujejo v petih ključnih sektorjih (dobaviteljev energije, naftnih velikanov, tehnoloških gigantov, avtomobilskih proizvajalcev ter proizvajalcev sistemov ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije), ter potrošnjo na področju novih energetskih tehnologij na sedmih ključnih trgih (Francija, Nemčija, Italija, Velika Britanija, Nizozemska, Belgija in Španija).

Analiza glede aktualnega stanja, v katerem je evropsko prehajanje na novo energetiko, ponuja štiri glavne sklepe. Eden od njih je, da se »število in vrednost naložb in prevzemov na področju nove energetike močno povečujeta«.

Skupna vrednost tovrstnih naložb in prevzemov je tako lani dosegla 3,8 milijarde evrov. Za primerjavo: leta 2016 je bila pri 733 milijonih (kar pomeni 74-odstotno letno stopnjo rasti).

Po podatkih analize je rast predvsem posledica dejavnosti na področjih e-mobilnosti in energetske optimizacije (kar vključuje prilagajanje odjema in storitve upravljanja z energijo).

Kljub tej rasti pa nova energetika za večino akterjev ostaja na obrobju, predvsem glede na celotno poslovno dejavnost.

Analiza družbe Delta-EE je tako pokazala, da je obravnavanih 24 družb v obdobju med letoma 2016 in 2019 za naložbe in prevzeme na področju nove energetike po ocenah namenilo 12 milijard evrov.

»To sicer predstavlja samo 1 odstotek vseh naložb vseh obravnavanih družb oz. 6 odstotkov, če gledamo zgolj dobavitelje energije. Toda glede na nedavne napovedi mnogih od teh podjetij se bo delež v prihodnjih letih povečeval,« so zapisali avtorji.

Kot so ugotovili, »tako pri zunanjih naložbah in prevzemih kot pri notranjem inoviranju pobudo prevzema peščica podjetij«.

Engie, Tesla in Eneco so tako med tistimi družbami, ki so po lestvici Delte-EE najmočneje zavezane zunanjim naložbam v novo energetiko. V razvrstitvi družb po internem inoviranju na področju nove energetike (organskem razvoju produktov, storitev in partnerstev) pa vodijo Vattenfall, Eneco, Centrica in Bosch.

Avtorji analize so ob tem poudarili, da »številne od napovedanih novih energetskih možnosti potrošnikom še niso na voljo, kar pomeni, da bi moral trg v kratkem doseči močnejši val novosti«.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice