Arhiv novic

Arhiv novic

Na voljo 7,68 mio EUR za inovativne OVE rešitve v stavbah

Za razvoj inovativnih rešitev za samooskrbo stavb iz obnovljivih virov energije (OVE) so v okviru mednarodnega projekta procuRE na voljo nepovratna sredstva v višini 7,68 milijona evrov. Sredstva bodo dodeljena preko t.i. predkomercialnega javnega naročanja (PCP), ki je namenjeno razvoju aplikativnih rešitev, s katerimi bo zagotovljena 100-odstotna samooskrba z energijo iz OVE v obstoječih javnih stavbah, pojasnjujejo v Zavodu Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško, KSSENA. Poudarjajo, da gre za prvo uporabo procesa predkomercialnega javnega naročila na področju trajnostne energetike. Mednarodni razpis za sofinanciranje je že objavljen in bo odprt za prijave do 22. februarja 2022 do 17h.


V okviru projekta procuRE (Pre-Commercial Procurement project of breakthrough solutions for 100% renewable energy supply in buildings), ki se izvaja pod programom Obzorje 2020, se za naslavljanje izzivov na področju stavbnega sektorja uporablja pristop t.i. predkomercialnega naročanja, pojasnjujejo v agenciji KSSENA.

»Predkomercialno naročanje (PCP) je pristop k javnemu naročanju, ki ga je Evropska komisija že leta 2007 uvedla kot instrument za spodbujanje inovacij in k premostitvi ovir, povezanih z uvajanjem inovativnih rešitev pri reševanju nekaterih ključnih tehničnih in družbenih izzivov,« dodajajo.

Uporaba mehanizma je po navedbah agencije »primerna in nujna v primeru, ko naročnik potrebuje rešitev, ki v danem trenutku še ni tržno razpoložljiva, bi pa lahko bila v sprejemljivem času razvita in bi z njo lahko v veliko večji meri (prilagojenost rešitve konkretnemu izzivu) zadostili dejanski potrebi naročnika«.

V projektu procuRE je predkomercialno javno naročilo namenjeno razvoju aplikativnih rešitev, s katerimi bo zagotovljena 100-odstotna samooskrba z energijo iz OVE v obstoječih javnih stavbah. Rešitve bodo po navedbah agencije razvite s strani ponudnikov v večstopenjskem postopku, najboljše od njih pa bodo vzpostavljene na izbranih demonstracijskih pilotnih stavbah v Nemčiji, na Portugalskem, v Sloveniji, Španiji, Turčiji in Izraelu (Nürnberg, Vila Nova de Gaia, Velenje, Barcelona, Istanbul, Eilat). 

Kot že omenjeno, je v okviru razpisa, ki bo odprt do 22. februarja 2022, zagotovljenih 7,68 milijona evrov nepovratnih sredstev. Dolgoročni cilj razpisa je razvoj generičnih rešitev, ki bodo lahko replicirane v sklopu energetske prenove na stavbah širom in onkraj EU, »kar predstavlja poleg mednarodne razpoznavnosti ogromen tržni potencial za sodelujoča inovativna podjetja«, izpostavlja agencija KSSENA.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice