Koncept krožnega gospodarstva in pametnih mest se danes na novo definira, nov veter v jadra na danem področju pa dajejo deležnikom nove finančne spodbude in programi, je v vabljenem predavanju na decembrski seji Slovenskega združenja za energetsko ekonomiko (SAEE) povedal Matjaž Logar, izvršilni direktor strateškega razvojno-inovacijskega partnerstva pametnih mest in skupnosti (SRIP PMiS). Skozi predstavitev SRIP PMiS je nakazal, kakšna bodo mesta prihodnosti in kaj vse bodo vključevala.
Glede poslanstva SRIP PMiS je Matjaž Logar povedal,da je med cilji partnerstva v prvi vrsti ustvarjanje in podpora sinergijam med podjetji in raziskavami in razvojem, pa seveda ustvarjanje povezave med državo in člani SRIP PMiS, vključujoč aktivno sodelovanje pri kreiranju in oblikovanju politik v novi finančni perspektivi 2021-2027 ter dalje do 2030, promocija članov in njihovih izdelkov ter storitev, nudenje informacij članov ter ne nazadnje prizadevanje za izboljšanje kakovosti življenja v mestih in skupnostih, v okviru česar se dani SRIP povezuje tudi z občinami in mesti.
Logar je kot primer enega njihovih projektov s področja energetike predstavil projekt AI4energy, kjer gre za umetno inteligenco v oblaku za predikcijo porabe in aktivno upravljanje energije v odvisnosti od vplivnih parametrov pri končnih potrošnikih, potrošniških skupinah in digitaliziranih tovarnah. Ključni izzivi pri tem so, tako Logar, profiliranje narave potrošnika glede porabe energije skozi čas in odvisnost porabe glede na druge zunanje vplivne faktorje, od temperature, industrijskih naročil, dopustov ipd.
Eno fokusnih področij SRIP PMiS je tudi mobilnost oz. logistika, kjer je Logar kot vodilo izpostavil bolj povezano Evropo z napredno infrastrukturo pametnega mesta ali regije ter s konceptom 'pametna regija', ki pomeni koordinirano in adaptivno delovanje prometnega sistema na ravni celotne regije.
V teku imajo tudi projekt iPot – integrirano pilotno okolje trajnostne mobilnosti pametnega mesta, katerega cilj je vzpostaviti in integrirati v demonstracijsko okolje celostno platformo mobilnosti naslednje generacije, ki bo omogočala v prvi vrsti zbiranje in obdelavo velikih količin podatkov v realnem času, prav tako pa bo upravljavcem mestnih središč in infrastrukture nudila vse mobilnostne storitve mesta v eni dostopni točki, tj enotni mobilni aplikaciji.
Kot je še povedal Matjaž Logar, je SRIP PMiS dejaven tudi na področju varnosti (mest) in kakovosti urbanega bivanja, kjer imajo denimo v teku projekta HeERO in PollFree, pri obeh pa gre za vzpostavitev platform, ki bodo omogočale spremljanje in zbiranje podatkov na izbranih področjih. Nasploh v danem SRIP-u zelo aktivno spremljajo in tudi sodelujejo v projektih, povezanih s tehnologijo veriženja blokov (blockchain), mobilno, brezžično in 'edge' infrastrukturo ter komunikacije za internet stvari, kar vključuje 5G in 6G.
Vse to torej vključuje tudi digitalno transformacijo ter z njo povezane nove poslovne modele in spodbujanje podjetništva, digitalno preobrazbo pametnih mest in skupnosti kakor tudi tovarn prihodnosti, je sklenil.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki