Arhiv novic

Arhiv novic

Mojca Vendramin, Eko sklad: Nepopolne vloge upočasnjujejo obravnavo

Počasna obravnava vlog v okviru javnih pozivov za nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo je v veliki meri posledica izredno nepopolnih vlog, je poudarila direktorica Eko sklada Mojca Vendramin. Vlagatelji na obravnavo vloge v okviru aktualnega poziva 104SUB-SO22 za dodelitev sredstev za samooskrbno napravo z ali brez hranilnika energije trenutno čakajo štiri mesece, pri čemer jih več kot 70 odstotkov prejme poziv za dopolnitev, je pojasnila.

Na javni poziv za nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo z električno energijo in za naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije (104SUB-SO22), ki je bil objavljen 30. decembra 2022, je do sredine aprila na Eko sklad prispelo 4.600 vlog. Odločba je bila do sredine aprila poslana 31 vlagateljem za skupaj 17.826,50 evra.

Za odziv na vloge, ki jih vlagatelji pošljejo na javni poziv 104SUB-SO22, je po pojasnilu prve dame Eko sklada trenutno treba čakati štiri mesece.

V okviru javnega poziva za dodelitev nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo z električno energijo (93SUB-SO21) obravnavajo medtem vloge, ki so jih prejeli na zadnji dan objave tega javnega poziva, tj. 4. marca 2022. Kot je poudarila Vendraminova, so samo tisti dan prejeli »kar 7304 vlog«, na pregled jih pa čaka še več kot 4 tisoč. Letos je odločbo in pogodbo o dodelitvi spodbude na tem javnem pozivu prejelo 1.361 vlagateljev v znesku skoraj 3,1 milijona evrov.

»Do zamud prihaja, ker je Eko sklad na javni poziv 93SUB-SO21 za sončne elektrarne v izjemno kratkem času, v zgolj dveh mesecih, tj. od začetka januarja do objave zaključka javnega poziva, ki je bil 4. marca 2022, prejel toliko več vlog, kot v celem prejšnjem letu skupaj, ki jih žal ne moremo pregledati in izplačati v predvidenih rokih,« je poudarila Vendraminova.

V letu 2021 je Eko sklad za samooskrbne naprave prejel 8.049 vlog (v 2022 pa do marca 9.817) in jih odobril 5.306 (od odobrenih 11,78 mio EUR je bilo nakazanih 10,43 mio EUR). Za primerjavo: Leta 2017 je Eko sklad prejel 679 vlog za nepovratno finančno spodbudo za fotovoltaično samooskrbno proizvodno napravo v skupni višini 1,11 milijona evrov in jih prav toliko odobril (nakazanih je bilo 0,45 mio EUR), je razvidno iz posredovane tabele.

Devet odločb so letos izdali tudi za vloge, poslane v okviru javnega poziva 71SUB-SO19 za nepovratne finančne spodbude za samooskrbne naprave (ta razpis je bil objavljen 26. avgusta 2019 in je zaprt).

»Zagotovo dejstvo, da so vloge, predvsem to velja za tiste, ki jih je Eko sklad prejel na zadnji dan objave javnega poziva 93SUB-SO21, nepopolne,« je na vprašanje, zakaj teče obravnava vlog in izdaja odločb (pre)počasi, odgovorila Vendraminova.

»Vloge, ki so bile oddane v zadnjem trenutku na javni poziv 93SUB-SO21, so izjemno slabo pripravljene in nepopolne. Vlagatelji jih še do danes niso dopolnili z obveznimi prilogami, npr. fotografijo pred začetkom izvajanja del, ponudbo; obrazec vloga in izjava o sprejemanju pogojev javnega poziva niso podpisani,« navaja Vendraminova.

»Največkrat vlagatelji po tem, ko prejmejo poziv za dopolnitev, kličejo na Eko sklad in se izgovarjajo na izvajalce, ki so vlogo poslali na Eko sklad. Vse to predstavlja dodatno delo in dodatne zamude pri pregledu vlog. Posledica tega in tudi, ker vlagatelji niso pridobil soglasja za priključitev, bo zavržen večji delež vlog, kot do sedaj,« je še dodala.

Tudi pri pregledu prvih 200 prejetih vlog na javni poziv 104SUB-SO22 na Eko skladu ugotavljajo, da so vloge »kljub temu da se je postopek poenostavil, saj vlagatelji vlogo oddajo na Eko sklad šele po zaključku naložbe, ko sončna elektrarna že obratuje, zelo nepopolne in več kot 70 % vlagateljev prejme poziv za dopolnitev«.

Poleg tega pri vlogah prejetih na 104SUB-SO22 ugotavljajo, »da je kar nekaj vlagateljev hitelo z oddajo vloge, da bi si zagotovili čim prejšnjo obravnavo, kljub temu da niso še razpolagali s potrebno dokumentacijo, pri tem pa pozabili na pogoje javnega poziva, zato prihaja pri obravnavi do nepopolnih in tudi neustreznih vlog«.

Nekateri vlagatelji pa za isto naložbo pošljejo več različnih vlog. Vlogo so tako npr. že oddali na 93SUB-SO21, nato pa še na 104SUB-SO22, ali pa eno vlogo pošljejo večkrat (npr. po pošti in po elektronski poti), »kar samo otežuje delo, saj je za eno naložbo lahko v obravnavi le ena vloga, ostale je potrebno z ustreznimi upravnimi sklepi zaključiti«, je še o izzivih povedala Vendraminova.

Omenimo, da marca lani sprejeta uredba o samooskrbi, ki med drugim poenostavlja priključevanje za manjše naprave, ukinja netiranje prevzetih in oddanih količin električne energije po letu 2023, glede na sprejeti interventni zakon je ta čas sicer podaljšan do konca leta 2024. Evropska direktiva o trgu z električno energijo namreč določa, da bo v prihodnje morala biti obračunana omrežnina za celotno električno energijo, prevzeto iz distribucijskega omrežja, za tovrstne naprave. 

Dodajmo še, da prihaja do zamud tudi pri obravnavi vlog za izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave na omrežje. Obenem se veča delež zavrnjenih vlog zaradi tehničnih omejitev ali z omejitvijo delovne moči na nivoju vseh distribucijskih omrežij. Skupni delež zavrnjenih vlog za izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave za samooskrbo na nivoju vseh distribucij je v obdobju od 1. januarja 2023 do 28. februarja 2023 tako znašal 23 odstotkov. V letu 2022 je bil ta delež 19-odstoten. 

 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice