Arhiv novic

Arhiv novic

Ministrstvo za infrastrukturo bo zagotovilo dodaten denar za samooskrbne naprave

Ministrstvo za infrastrukturo (MzI) bo – glede na trenutno veliko zanimanje za nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo z električno energijo kot tudi v želji po dodatni pospešitvi zelenega prehoda – zagotovilo dodatna finančna sredstva za te naprave, so sporočili 4. marca in dodali, da bo Eko sklad v kratkem objavil nov javni razpis.

Iz Eko sklada so namreč pred tem sporočili, da zaradi izredno velikega števila prejetih vlog zaključujejo javni poziv za nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo z električno energijo. To je povzročilo kritike s strani investitorjev. V Združenju slovenske fotovoltaike (ZSFV) so denimo opozorili, da je bila odločitev sprejeta prehitro, da bi se lahko številni mali investitorji primerno pripravili.

»Odločitev, da se dobesedno čez noč neha spodbujati investicije v samooskrbo z električno energijo, je povsem nedoumljiva tudi v luči vojnega dogajanja v Ukrajini in naraščajočih cen energentov,« pa so dejali v podjetju SONCE energija in opozorili, da to Slovenijo obenem še bolj oddaljuje od doseganja ciljev na področju obnovljivih virov energije. Oboji so od ministrstva za infrastrukturo prav tako zahtevali dodatna pojasnila glede razdelitev sredstev za samooskrbo.

Na ministrstvu so se že odzvali in pojasnili, da je zaradi številnih dejavnikov in pozitivnih signalov »v zadnjih mesecih na navedenem razpisu prišlo do izrednega povečanja prejetih vlog (preko 2000 vlog samo danes do 14.00 ure) in so bila zato razpoložljiva finančna sredstva, ki jih je Eko sklad predvidel za ta ukrep v preteklem in letošnjem letu, že rezervirana oziroma porabljena«.

»Dejavnik rasti cen energentov je zagotovo eden od ključnih dejavnikov, ki je povzročil izredno zanimanje za ta razpis. Ob tem pa lahko izpostavimo, da ima rast cen energentov tudi vpliv na smotrnost in ekonomičnost investicij v energetsko samooskrbo,« pravijo na MzI.

Pojasnjujejo, da Eko sklad »pridobi velik del sredstev za izvajanje svojega programa na podlagi 2.odst. 5. čl. Zakona o učinkoviti rabi energije, ki se zagotavlja s prispevkom na rabo energije za povečanje energetske učinkovitosti. Prispevek na rabo energije za povečanje energetske učinkovitosti, ki se plačuje za daljinsko toploto, električno energijo ter trdna, tekoča in plinasta goriva, je določen z Uredbo o zagotavljanju prihrankov energije«.

»Dejstvo je, da bi povišanje tega prispevka imelo še dodaten pritisk na že tako visoke cene energentov za vse končne uporabnike, kar bi imelo vpliv tudi na trenutno izvajanje nujnih ukrepov (zamrznitev prispevka OVE, SPTE) za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov,« opozarjajo na MzI.

To bodo zdaj rešili tako, da bo dodatna finančna sredstva za nadaljnjo uvajanje naprav za samooskrbo z električno energijo zagotovilo ministrstvo. »Ministrstvo za infrastrukturo si kot eno svojih glavnih prioritet prizadeva za zeleno transformacijo energetskega sistema Slovenije s spodbujanjem rabe obnovljivih virov energije in jo vseskozi tudi izrazito podpira preko različnih spodbujevalnih ukrepov,« dodajajo.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice