Arhiv novic

Arhiv novic

Minister: S solarizacijo lahko Slovenija zmanjša uvozno odvisnost poleti

Sonce je kratko- in srednjeročno najboljši odgovor za razogljičenje Slovenije, je 7. junija na 9. Slovenski fotovoltaični konferenci na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko poudaril minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. V parlamentarni proceduri je trenutno zakon, ki naj bi omogočil lažje umeščanje predvsem večjih sončnih elektrarn, večji poudarek pa želi Slovenija z zakonom dati tudi vetrnim elektrarnam. Kot pravi Kumer, bodo učinki zakona vidni v dveh do treh letih; s solarizacijo pa lahko Slovenija zmanjša svojo uvozno odvisnost poleti.

Slovenska zakonodaja v tem trenutku onemogoča umeščanje večjih sončnih elektrarn na določenih področjih, pojasnjujejo Kumer. To naj bi spremenil zakon o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) v prostor, ki po Kumrovih besedah odpravlja nekatere administrativne ovire in absolutne prepovedi. Tako bo po njegovih besedah mogoče umeščati sončne elektrarne npr. tudi na protihrupne ograje, degradirana območja, kot tudi na jezera (plavajoča fotovoltaika), kar danes ni mogoče. 

Kot je dejal Kumer, je omenjeni zakon, ki je sedaj v parlamentarni proceduri, le »majhen korak, da nekatere absolutne prepovedi in administrativne ovire odpravimo«, in da nas čaka »naporen proces« pri naslavljanju ciljev na področju OVE. Zakon o OVE se sprejema po rednem zakonodajnem postopku, ki predvideva tri obravnave predloga zakona. 

Slovenija bo namreč svoj zastavljeni cilj 27-odstotnega deleža OVE v končni porabi energije do 2030 s posodobitvijo nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) morala zvišati na »30, če ne 35 odstotkov«, obenem pa Slovenija po Kumrovih besedah tudi v letu 2022 ni dosegla 25-odstotnega deleža, postavljenega pred 15 leti.

Pri tem je cilj, da Slovenija »vsaj poleti postane samozadostna in morda celo izvozno naravnana,« saj je danes tudi v tem letnem času, kljub temu da sije sonce, »izrazito uvozno odvisna«, je poudaril Kumer. »Z našimi ukrepi naslavljamo različne dele leta,« je dejal in dodal, da poskušajo »maksimalno spodbujati tudi veter«, saj le ena tehnologija ne bo rešila vseh problemov. 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice