Družbe Dravske elektrarne Maribor (DEM), Petrol in Nafta Lendava bodo prvo (pilotno) geotermalno elektrarno v občini Lendava postavile v dveh do treh letih. Ocenjena vrednost elektrarne ta trenutek po besedah direktorja DEM Andreja Tumpeja znaša okoli milijon evrov, družbe pa računajo tudi na evropska sredstva.
»Nenazadnje je to edini izmed projektov - kot takih pilotnih projektov - naveden tudi v nacionalnem energetske in podnebnem načrtu (NEPN),« je dejal Tumpej v oddaji Tarča preloma na TV Slovenija.
V okviru projekta bodo tako toploto zemlje za proizvodnjo zelene električne energije pridobivali iz opuščene naftne vrtine Pg-8. Gre za povsem nov način pridobivanja električne energije z geotermalno gravitacijsko toplotno cevno, ki je plod domačega znanja.
Po besedah Tumpeja gre za slovenski patent »in zdaj bi radi ta patent preizkusili tudi v praksi«.
A poleg pilotne elektrarne na opuščenih vrtinah v Prekmurju načrtujejo še več takih elektrarn. »Deset takšnih elektrarn bi proizvedlo električno energijo za desetino gospodinjstev v Pomurju. Ostali del energije pa bo ostal na voljo za ogrevanje, sušenje,« je dejal Tumpej.
»Verjamemo, da bo uspešna izvedba pilotnega projekta pokazala tudi potencial komercializacije tega projekta kot projekta zelene energije in tudi pozitivno revitalizacijo opuščenih vrtin,« je dodala Verena Zidar, direktorica Nafte Lendava.
Član uprave Petrola mag. Jože Bajuk je medtem poudaril, da ima geotermalna energija - poleg vetra in sonca - »neko svetlo prihodnost v nekem nadaljnjem obdobju«.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki