V Sloveniji je bilo lani postavljenih 2482 sočnih elektrarn za samooskrbo v skupni moči 30,68 MW, kar je za 233 odstotkov več kot leta 2018. Na električno omrežje pa je bilo priklopljenih še 14 sončnih elektrarn, ki so vključene v sistem odkupnih cen. Njihova skupna moč znaša 1,5 MW, kaže letno poročilo o stanju v slovenskem fotovoltaičnem sektorju za leto 2019, ki ga je objavil Slovenski portal za fotovoltaiko Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
Poročilo tako razkriva, da se je lani »nadaljevala živahna rast majhnih sončnih elektrarn, ki so vključene v shemo za samooskrbo«.
Konec leta 2019 je bilo v Sloveniji skupno nameščenih 8038 sončnih elektrarn v skupni moči 313 MW.
Delež proizvedene električne energije iz sončnih elektrarn se je lani, glede na leto 2018, povečal na raven iz leta 2017 (1,8 %), kar je posledica nižje skupne proizvodnje električne energije v lanskem letu. Proizvedena električna energije v višini 268 MWh je bila namreč za 5,5 odstotka nižja kot v rekordnem letu 2017, piše v poročilu.
Sončno obsevanje je lani le rahlo presegalo povprečje zadnjih deset let. V Ljubljani je po podatkih Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko znašalo 1265 kWh/m2 in je bilo za 1,5 odstotka višje kot v predhodnem letu. Se pa vrednosti sončnega obsevanja vztrajno dvigujejo. Povprečno tako na vodoravno površino vsako leto prejmemo 5,8 Wh/m2 več sončne enerije, piše v poročilu.
Podobno kot v prejšnjih letih je tudi lani Agencija za energijo objavila dva razpisa za projekte proizvodnih elektrarn na obnovljive vire energije (OVE) za vstop v podporno shemo. Izbranih je bilo 51 projektov v skupni moči 39,8 MW. Med sončnimi elektrarnami je bilo izbranih 15 projektov v skupni moči 3,5 MW. Povprečna in minimalna ponujena cena proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn je bila 75,71 EUR/MWh oziroma 66,40 EUR/MWh.
Za podpore električni energiji iz sončnih elektrarn je bilo v letu 2019 izplačanih 61,9 milijona evrov. Višina izplačanih podpor za sončne elektrarne se je lani znižala za 1,4 odstotka, delež podpor za sončne elektrarne med vsemi podporami za obnovljive vire pa se je znižal za slabe štiri odstotne točke.
Poročilo hkrati podaja oceno, da je v slovenski fotovoltaični industriji zaposlenih nekaj 100 ljudi. Število zaposlenih na področju fotovoltaike se je sicer lani povečalo, in sicer zaradi povečanega povpraševanja na področju sončnih elektrarn v samooskrbi, še dodaja poročilo.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki