Arhiv novic

Arhiv novic

Komisija se posvetuje o povečanju ciljev obnovljive energije in energetske učinkovitosti

Evropska komisija je začela dve nadaljnji javni posvetovanji v okviru priprav na ambiciozni novi cilj zmanjšanja emisij do leta 2030, in sicer o reviziji direktive o obnovljivi energiji in direktive o energetski učinkovitosti. »Cilj teh 12-tedenskih posvetovanj je poiskati široko paleto mnenj o tem, v kolikšni meri in kako je treba revidirati ti dve direktivi. To bo prispevalo k pripravi predlogov Komisije prihodnje leto,« so sporočili iz Komisije.

Komisija je septembra predložila podnebni načrt za leto 2030, s katerim želi cilj EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030 dvigniti s 40 na vsaj 55 odstotkov.

»Temu načrtu je bila priložena izčrpna ocena učinka, ki kaže, da bodo obnovljivi viri energije in energetska učinkovitost ključni za doseganje te večje ambicije,« so pojasnili v Komisiji.

»Ocena učinka ocenjuje, da bi moral delež energije iz obnovljivih virov za leto 2030 doseči od 38 do 40 odstotkov. Hkrati je treba izboljšati energetsko učinkovitost za 36 do 39 odstotkov pri končni porabi energije in za 39 do 41 odstotkov pri porabi primarne energije,« so zapisali v Komisiji.

Poleg tega potencialnega povečanja ambicij bo treba direktivi posodobiti tako, da bosta upoštevali vrsto drugih pobud v okviru evropskega zelenega dogovora, ki jih je pripravila Komisija. Sem spadajo strategija za povezovanje energetskega sistema, vodikova strategija, strategija za val prenov stavb in strategija za obnovljive vire energije na morju (ki bo objavljena 19. novembra).

Posvetovanji bosta trajali do 9. februarja 2021.
 
Omenjeni posvetovanji sledita začetku zbiranja povratnih informacij na začetne ocene učinka sistema EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), uredbe o porazdelitvi prizadevanj, uredbe o rabi zemljišč, spremembi rabe zemljišč in gozdarstvu ter standardov emisijskih vrednosti CO2 pri avtomobilih.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice