Na kakšen način bomo v Sloveniji povezali sektorje, je še odprto vprašanje; dejstvo pa je, da se pomembni premiki že odvijajo, izpostavlja direktorica Agencije za energijo Duška Godina. Vse večja soodvisnost obenem pomeni, da lahko motnja v enem sektorju vpliva na poslovanje v drugem, je še opozorila.
Med premiki, ki nakazujejo povezovanje sektorjev v Sloveniji, Godina med drugim navaja tudi »vzpostavljen zeleni konzorcij, v okviru katerega sodelujejo tako tržne kot regulirane dejavnosti. Na trgu električne energije imamo vedno več priključene razpršene proizvodnje obnovljivega izvora, vključujejo se hranilniki. Imamo tudi že prvo energetsko skupnost, odjemalci postajajo aktivnejši«.
Obenem oba operaterja prenosnih sistemov, tako elektrike kot plina, že razmišljata o načinu povezovanja, pa tudi s strani tržnih udeležencev je zaznati iskanje novih poslovnih priložnosti v okviru potrebnega razvoja, je še izpostavila na spletnem dogodku na temo povezovanja energetskih sektorjev, ki je potekal pod okriljem Slovenskega združenja za energetiko (SZE).
»A odprtih je še kar nekaj vprašanj, ki jih je treba najprej nasloviti v luči normativnega okvira.«
Medtem ko je na področju električne energije že vzpostavljen evropski zakonodajni okvir, »ki ga sedaj prelivamo v naš pravni sistem, na ustrezen zakonodajni okvir oskrbe s plinom in toplote še čakamo«.
Pri odgovorih na določena vprašanja, ki so povezana z oskrbo s plinom in toploto, se moramo po navedbah prve dame Agencije za energijo »nujno zgledovati po ureditvi trga z električno energijo. Tukaj imam v mislih ureditev vlog na trgu, ločitev tržnih in reguliranih dejavnosti, ločitev lastništva ter infrastrukture za prenos in distribucijo energije itd.«.
Vse to so pomembna regulatorna vprašanja v luči preprečevanja anomalij na trgu, do katerih lahko pride zaradi nedovoljenega navzkrižnega subvencioniranja med regulirano in tržno dejavnostjo, je pojasnila.
Med odprtimi vprašanja izpostavlja Godina še vprašanja davkov, predvsem z vidika preprečitve dvojnega zaračunavanja davkov, npr. pri pretvorbi energije. »Odprto je tudi vprašanje zaračunavanja stroškov omrežja, povezano z ustrezno ureditvijo na trgu. To vprašanje bo agencija obravnavala v procesu prenove obračunske metodologije, ki je eden najpomembnejših izzivov tega leta za agencijo«, je še dejala.
Z vidika sektorskega povezovanja v povezavi s pristojnostmi vseh regulatorjev trga z energijo, ne samo slovenskega, bo v prihodnjih letih zaradi razogljičenja zagotovo potrebna širša razprava, povezana z omrežji zemeljskega plina, je še izpostavila Godina.
»Pričakovati je, da bo na daljše obdobje poraba plina manjša, kar pomeni tudi slabšo izkoriščenost plinovodnega omrežja, s čimer se soočamo že od leta 2017 dalje. Na tem področju je agencija z namenom smotrnega investiranja v nove naložbe sprejela odločitev, da bo reguliran donos operaterjev plinskih omrežij odvisen od učinkovitosti uporabe sistema.«
To po njenih navedbah pomeni, da bodo večje naložbe operaterja prenosnega sistema ter naložbe v nove distribucijske sisteme obravnavane ločeno. »S tovrstnim pristopom lahko preprečimo morebitne nasedle investicije v omrežja in tudi nepotrebna bremena odjemalcev, vendar je to le eden od potrebnih korakov.«
Za ustrezno povezovanje sektorjev elektrike in plina je ključno ustrezno načrtovanje razvoja omrežij, ki mora potekati usklajeno, izpostavlja. »Potreben je medsektorski pristop. Potrebna bo tudi popolna skladnost s podnebnimi in energetskimi cilji z upoštevanjem lokalnih razmer.«
Povezave
Dokumenti
Povezani članki