Eko sklad bo predvidoma v mesecu juliju v okviru projekta Life Care4Climate objavil dva javna razpisa za demo projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb. Razpisa bosta odprta do konca leta 2021, je na svoji spletni strani zapisal Eko sklad. - Predvidena višina nepovratnih sredstev za posamezen javni razpis znaša 500.000 evrov in 2,5 milijona evrov za povratna sredstva (kredit v breme rezervnega sklada).
Namen javnih razpisov je po navedbah Eko sklada razviti nova finančna inštrumenta, ki bosta omogočila večji obseg celovitih prenov večstanovanjskih stavb.
Tako bo na prvem javnem razpisu etažnim lastnikom starejše večstanovanjske stavbe ponujeno »financiranje s kombinacijo kredita v breme rezervnega sklada in nepovratnih sredstev«. Zgolj nepovratnih sredstev po navedbah Eko sklada ne bo mogoče pridobiti.
Na drugem javnem razpisu pa bo omogočeno financiranje s kombinacijo nepovratnih sredstev in sredstev izvajalca energetskega pogodbeništva, in sicer s plačili storitve prenove po računih, pri čemer bodo morali etažni lastniki izvajalca energetskega pogodbeništva poiskati na trgu ponudnikov storitev, pojasnjujejo na Eko skladu.
Do (so)financiranja bodo upravičene stavbe z več kot osmimi deli in več kot osmimi različnimi etažnimi lastniki, pri čemer bo morala biti več kot polovica površine stavbe v stanovanjski rabi in več kot polovica vseh etažnih lastnikov fizičnih oseb (občanov).
»Pogoj bo izvedba celovite prenove stavbe, pri čemer bo to možno izvesti kot usklajeno izvedbo treh ali več ukrepov energijske prenove stavbe ali pa kot skoraj ničenergijsko prenovo,« so zapisali.
Pri tem bo za izvedbo prenove morala biti »obvezno izdelana projektna dokumentacija, pri izvedbi pa bo moral biti zagotovljen nadzor, kot ga določa gradbeni zakon«, še dodajajo.
Stroški izdelave projektne dokumentacije ter stroški nadzora bodo priznani stroški naložbe.
Če bo za celovito prenovo treba pridobiti gradbeno dovoljenje, bo moralo le to biti priloženo vlogi na javni razpis. Vlogo na javni razpis bo lahko oddal upravnik ali drug pooblaščenec upravičenih oseb, še dodajajo.
»V primeru usklajene izvedbe treh ali več ukrepov energijske prenove bo treba v projektni dokumentaciji obvezno predložiti tudi elaborat gradbene fizike skladno z veljavnimi predpisi o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah, izkaz energetskih lastnosti stavbe in energetsko izkaznico stavbe skladno z veljavnimi predpisi, ki morajo biti izdelani za obstoječe stanje in za stanje po prenovi,« pojasnjujejo na Eko skladu.
Za celovito prenovo z usklajeno izvedbo treh ali več ukrepov energijske prenove stavbe znaša predvidena višina nepovratne finančne spodbude do 35 odstotkov priznanih stroškov naložbe.
Za skoraj ničenergijsko prenovo pa znaša predvidena višina nepovratne finančne spodbude do 50 odstotkov priznanih stroškov naložbe.
Če bo v okviru celovite prenove izvedena tudi statična sanacija, se bo dodelila dodatna nepovratna finančna spodbuda v višini do 50 odstotkov s tem povezanih stroškov, vendar ne več kot 225 evrov na m2 neto ogrevane površine stavbe pred prenovo, pojasnjujejo na Eko skladu.
Predvidena višina nepovratnih sredstev za posamezen javni razpis znaša 500.000 evrov in 2,5 milijona evrov za povratna sredstva – kredit v breme rezervnega sklada.
Ustreznost skoraj ničenergijske prenove se bo po navedbah Eko sklada preverjala na podlagi dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD), projektne dokumentacije za izvedbo celovite prenove (PZI), izračuna PHPP za obstoječe stanje in stanje po prenovi, ter na podlagi drugih dokazil navedenih v javnem razpisu. V okviru skoraj ničenergijske prenove bo obvezno naročiti statično presojo stavbe in glede na ugotovitve po potrebi izvesti statično sanacijo.
Med merili, na podlagi katerih bodo na Eko skladu ocenjevali prispele vloge, so med drugim navedeni obseg in zahtevnost celovite prenove; postavitev fotovoltaične elektrarne (PV) za skupnostno samooskrbo z električno energijo z izrabo sončne energije; izvedba prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka; izvedba dodatnih ukrepov trajnostne gradnje, kot so npr. kolesarnice, infrastruktura za polnilne postaje za električna vozila na parkirnih mestih stavbe ipd.
»Vloga, ki bo dosegla največje število točk na posameznem razpisu, bo izbrana za dodelitev spodbude,« izpostavljajo.
Če po dodelitvi spodbude za najbolje ocenjeno vlogo ne bodo porabljena vsa razpisana sredstva na javnem razpisu, bodo do spodbude glede na višino preostalih sredstev upravičene tudi naslednje najbolje ocenjene vloge, in sicer po vrstnem redu števila doseženih točk do porabe vseh razpisanih sredstev, še pojasnjujejo.
Projekt LIFE IP CARE4CLIMATE ALIFE17 IPC/SI/000007B je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstev sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki