Arhiv novic

Arhiv novic

Jesenice z novim LEK-om ciljajo na precejšnjo okrepitev rabe OVE

V občini Jesenice so potem, ko so tamkajšnje prebivalce preteklo zimo razburile visoke cene daljinskega ogrevanja, pripravili nov lokalni energetski koncept (LEK), katerega cilj je »bistveno izboljšati trenutne kazalce rabe obnovljivih virov ter izboljšati energetsko učinkovitost občine v naslednjih 10 letih«. Javna obravnava koncepta, ki med drugim obljublja podporo občine ustanavljanju energetskih skupnosti za proizvodnjo električne energije iz OVE, se je zaključila 30. novembra. 

Načrt tako predvideva zmanjšanje rabe fosilnih goriv v javnih stavbah, ki niso priključene na distribucijski sistem daljinskega ogrevanja, ter njihovo nadomestitev v določenih deležih z OVE. Predvideva, da se v čim večji meri uporabi lokalne vire, kot so sekanci, odvečna toplota, vodik (SIJ Acroni) in podobno. »Delež nadomestitve OVE bo znašal najmanj 25 %,« piše v osnutku jeseniškega LEK-a.

Eden od ukrepov iz načrta tako predvideva, da občina pristopi k izgradnji sončnih elektrarn v svoji lasti na določenih javnih stavbah za najmanj 500 kWp v 5 letih in 1000 kWp v 10 letih. Napovedana je tudi podpora občine ustanavljanju energetskih skupnosti za proizvodnjo električne energije iz OVE.

»Specifika na Jesenicah je ozka dolina, ki zmanjšuje dejanski potencial za izrabo energije sonca v centru Jesenic. Zagotovo pa je prostor za postavitev skupnostnih SE v sodelovanju z industrijo (velike strešne površine) ali na degradiranih območjih pod pogojem, da je v neposredni bližini primeren odjem oziroma EE infrastruktura (možen priklop večjega vira),« navaja občina.

Glede vetrne energije pa v osnutku LEK-a piše, da bo občina po potrebi spodbujala lokalne investitorje v vetrne elektrarne. »Primerne lokacije so v bližini večjih vrhov. Lokacije dokaj sovpadajo glede na območje Nature 2000, kar omejuje izkoriščanje vetrne energije. Relief površine postavitev in izkoriščanje vetra otežuje (rotorji vetra),« piše v osnutku.

V prihodnje pa se glede na LEK načrtuje tudi prehod na zeleni vodik, ki bi po navedbah jeseniške občine lahko nadomestil del zemeljskega plina in postal tudi pomemben energetski vir za javni promet.

Med ukrepi na tem področju, ki bi bili zanimivi za lokalno izvedbo, hkrati pa so usklajeni z nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom (NEPN), omenjajo izvedbo ciljnega demonstracijskega projekta za proizvodnjo zelenega vodika (izkoriščanje presežkov električne energije iz OVE) in uporabo vodika v tehnoloških procesih podjetja SIJ Acroni, izvedbo ciljnega demonstracijskega projekta za injiciranje presežkov zelenega vodika, ki ga ni mogoče uporabiti v tehnoloških procesih podjetja SIJ Acroni, v prenosno plinovodno omrežje, pilotno uvajanje vodika in nadomeščanje fosilnih goriv v javnem potniškem prometu (npr. lokalni avtobusi na vodik), uvajanje vodika v železniškem prometu na progah, ki še niso elektrificirane (npr. Bohinjska proga), ter energetsko skupnost okrog podjetja SIJ Acroni (skupna sončna elektrarna, proizvodnja vodika in izkoriščanje odvečne toplote v okviru sistema dalijinskega ogrevanja).

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice