Nova poslovna stavba Vilharia ob železniški progi bo postala prva ogljično nevtralna stavba v Sloveniji s certifikatom LEED ZERO, ki ga ima trenutno osem stavb na svetu, so na nedavni novinarski konferenci izpostavili predstavniki organizacije Corwin.
Poslovna stavba Vilharia, ki jo bodo začeli graditi jeseni, bo postavljena skladno s trajnostnim načrtovanjem, gradnjo in vzdrževanjem. Z njo bodo revitalizirali več kot desetletje degradirano območje v središču Ljubljane med Vilharjevo cesto in železniško progo, prvi poslovni najemniki pa se bodo vanjo vselili predvidoma leta 2024, je povedal vodja razvoja projekta Vilharia Jan Jazbec. Kompleks zelenih pisarn bo sicer obsegal 40.000 kvadratnih metrov površine.
»Ambicija Vilharie je, da postane prva ogljično nevtralna stavba v Sloveniji in se pridruži skupini trenutno samo osmih stavb na svetu s certifikatom LEED ZERO. Ta potrjuje celostno obratovanje stavbe z neto nič emisijami. Vilhario bomo zgradili tudi kot del prvega ogljično nevtralnega pisarniškega portfelja na svetu. Del tega bodo štiri stavbe certificirane z LEED ZERO. Poleg Vilharie v Ljubljani, bodo zraven še Blumental Offices, Einpark Offices in projekt Palma v Bratislavi,« je na predstavitvi projekta izpostavil Michal Maco, direktor Corwina v Sloveniji.
Projekt Vilharia obenem utrjuje vizijo Ljubljane, da postane najbolj zelena prestolnica Evrope. Ljubljana se je namreč s Kranjem in Velenjem zavezala, da postane do leta 2030 ogljično nevtralno mesto, je spomnil Miran Gajšek iz mestne občine Ljubljana (MOL).
Samuel Sůra, ustanovitelj in izvršni direktor družbe SALVIS, neodvisni ocenjevalec zelenih certifikatov in član USGBC, Sveta za zeleno gradnjo ZDA, pa je v razpravi med drugim poudaril, da so uporabniki prostorov v LEED certificiranih stavbah 5 dni na leto manj bolniško odsotni.
»Velja prepričanje, da so certificirani trajnostni prostori veliko dražji od standardnih, vendar pa dejanski podatki kažejo, da so cene najema v teh stavbah v povprečju višje samo do 3 %. Stavbe z LEED certifikati zagotavljajo kar nekaj prednosti, na primer zaposleni so 5 dni na leto manj bolniško odsotni, 5 % večja je zasedenost prostorov v tovrstnih stavbah in 15 % večja je vrednost stavbe, ko se prodaja. S certificiranjem preprečujemo tudi t. i. greenwashing, saj tretja, strokovno usposobljena in neodvisna oseba pregleda gradbeni projekt, investicijo in po vnaprej določenih standardih oceni njeno trajnostno komponento.«
Projekt Vilharia je za Corwin, znan kot razvijalec trajnostne gradnje in urbanizma, zasnoval danski arhitekturni biro Schmidt Hammer Lassen (SHL), ki je že podpisan pod nekaj svetovnih kulturnih znamenitosti med Köbenhavnom in Šanghajem. Pri gradnji Vilharie bodo uporabljene najsodobnejše tehnologije, s katerimi dosegajo visoke standarde trajnostnih stavb. Za primerjavo: v Corwinovi zeleni poslovni stavbi Einpark na Slovaškem, ki je prva v državi certificirana z LEED Platinum certifikatom, letno prihranijo več kot en milijon kilogramov izpustov CO₂, več kot 2 milijona litrov pitne vode in zmanjšajo za 90 % biološko razgradljivih odpadkov, so zapisali organizatorji v sporočilu za javnost.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki