Arhiv novic

Arhiv novic

Javna obravnava zakona z območji za pospešeno uvajanje OVE

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je v javno obravnavo posredovalo predlog o dopolnitvah zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov (ZUNPEOVE-B) s poudarkom na določitvi območij za pospešeno uvajanje OVE.

Kot so sporočili iz MOPE, je namen novele zakona prenos določb EU direktive v slovenski pravi red, ki se nanašajo na izdelavo kartiranja, določitev območij za pospešeno uvajanje OVE in izjeme pri presoji sprejemljivosti na naravo in presoje vplivov na okolje.

Države članice morajo uveljaviti zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 21. maja 2025. Zainteresirana javnost lahko morebitne pripombe na predlog zakonov v času javne obravnave pošlje do 20. novembra 2024.

Spremembe

Spremembe se sicer nanašajo na izdelavo kartiranja, določitev prednostnih območij za pospešeno uvajanje OVE, sodelovanja javnosti pri določevanju teh območij ter izjeme pri presoji sprejemljivosti na naravo in presoje vplivov na okolje.

Predlog novele zakona tako definira »območje za pospešeno uvajanje OVE« kot takšno potencialno prednostno območje, na kopnem ali morju ali v celinskih vodah, ki je določeno kot posebej primerno za postavitev naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije.

 
Pri določitvi območij za pospešeno uvajanje OVE se daje prednost umetnim in grajenim površinam, kot so strehe in fasade stavb, prometna infrastruktura in njena neposredna okolica, parkirišča, odlagališča odpadkov, industrijska območja, rudniki, umetna celinska vodna telesa, jezera ali zbiralniki, obrati za čiščenje komunalne odpadne vode ter zemljišča, ki niso uporabna za kmetijstvo.

 
EU direktiva določa, da se območja za pospešeno uvajanje OVE ne smejo prekrivati z zavarovanimi in ekološko pomembnimi območji oziroma morajo biti to območja, na katerih naprave za proizvodnjo električne energije iz OVE ne bodo imele znatnega vpliva. Obenem je potrebno postaviti pravila za umeščanje OVE naprav na teh območjih, kar je pomembno za uveljavitev izjem pri postopkih presojanja vpliva OVE naprav na okolje in naravo.

 
Poleg prenosa direktive se v predlogu tokratne spremembe predlaga tudi spremembo glede dopustnih dodatnih prostorskih ureditev v območju državnega prostorskega izvedbenega akta, s katerimi se poleg predhodno nenačrtovanih prostorskih ureditev, ki so skladne z zakonom, ki ureja prostor, dopušča postavitev fotonapetostnih naprav tudi na objektih in napravah za proizvodnjo energije, torej ne le na objektih za proizvodnjo električne energije, kot je določeno v veljavnem ZUNPEOVE.

Za več informacij obiščite Portal Energetika, kjer najdete usmeritev za oddajo pripomb na predlog zakonov v času javne obravnave.


 

 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice