Arhiv novic

Arhiv novic

Izpusti bodo v letu 2023 predvidoma dosegli rekordne ravni

Svetovni izpusti toplogrednih plinov bodo v letu 2023 predvidoma dosegli rekordne ravni, nato pa še naprej rasli, »ob čemer trenutno ni mogoče jasno opredeliti končnega viška«, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Samo 2 odstotka sredstev za okrevanje po pandemiji naj bi se namenilo ukrepom na področju čiste energije, je IEA zapisala v novem poročilu.

Tudi če izpeljemo vse ukrepe, »bo to še vedno daleč od tega, kar potrebujemo za preusmeritev sveta na pot k neto ničelnim izpustom do sredine stoletja«, je dejal izvršni direktor agencije Fatih Birol. »To ne zadostuje niti za preprečitev novega rekorda na področju svetovnih izpustov,« je dodal.

Poraba sredstev naj bi dosegla zgolj tretjino 1 bilijona dolarjev, kolikor bi potrebovali med letoma 2021 in 2023 za globalno usmeritev v neto ničelne izpuste do leta 2050, ugotavljajo v IEA.

Čeprav vlade veliko govorijo o energetski tranziciji, bi morale »biti njihove finančne odločitve glasnejše od besed«, je dejal Birol.

IEA je torej pozvala k vključevanju zasebnega sektorja ter k dodeljevanju nepovratnih sredstev za energetsko učinkovitost in podpor za elektrificiran promet.

»Vlade bodo morale močno pospešiti porabo sredstev in izvajanje političnih ukrepov, če bodo želele izpolniti obveznosti, ki so jih sprejele s pariškim dogovorom leta 2015 – vključno s ključnim predpisom, da napredna gospodarstva zagotavljajo financiranje državam v razvoju,« je dejal Birol.

»Narediti pa morajo še korak dlje in z naložbami ter z vpeljevanjem čiste energije ciljati še višje in razmišljati tudi o času po obdobju okrevanja, saj bomo le tako stopili na globalno pot dosege neto ničelnih izpustov do leta 2050 – ki je ravno še dosegljiv – če ukrepamo takoj,« je še poudaril.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice