Arhiv novic

Arhiv novic

Interenergo: Trg s potrdili o izvoru ima potencial, a mora njihova predložitev postati zakonsko zahtevana

Trg potrdil o izvoru (PoI) ima potencial, a je treba najprej zakonsko urediti, da bo predložitev potrdil s strani končnih porabnikov električne energije zahtevana; za zdaj so tovrstna potrdila le dodaten izredni prihodek, so povedali v energetski družbi Interenergo.

Med pametnimi poslovnimi modeli, ki podpirajo zeleni prehod in trajnostni razvoj, so tudi potrdila o izvoru (PoI). Kupci oz. predvsem veliki porabniki električne energije z njimi dokazujejo, da je bila enaka količina njihove porabljene električne energije proizvedena iz obnovljivih virov energije (OVE), pojasnjujejo v Interenergu.

»Nakup potrdil o izvoru obnovljive energije omogoča, da podjetja izpolnijo svoje cilje glede pridobivanja električne energije iz OVE in povečajo svojo trajnostno usmerjenost, ne da bi morala investirati v lastne obnovljive vire energije ali spreminjati svoje proizvodnje ali procese.«

Obenem lahko nakup potrdil o izvoru izboljša tudi družbeno odgovornost in ugled podjetja, »saj lahko svojim strankam, zaposlenim in deležnikom pokažejo, da se zavzemajo za okoljsko trajnost in spodbujajo proizvodnjo obnovljive energije«, so še o namenu tovrstnih potrdil povedali v družbi.

Trg s potrdili o izvoru v Sloveniji sicer še ni razvit, a je podobno tudi drugje, pravijo o tem v Interenergu. »Primarni razlog za to je relativno nizka cena potrdil ter visoki vstopni in transakcijski stroški trga.«

Poleg tega je uporaba oz. predložitev tovrstnih potrdil trenutno neobvezna, kar po pojasnilu družbe pomeni, da kupci potrdila kupujejo prostovoljno in s tem dvigujejo svoje stroške poslovanja.

»Ravno zato potrdila o izvoru pri nas niso ena izmed ključnih predpostavk pri snovanju novih projektov, so pa vključena v izračun ekonomike projekta kot dodaten izreden prihodek.«

Ima pa trg s potrdili potencial, še pravijo v Interenergu, a je za razvoj ključna ureditev zakonske podlage, »torej da je predložitev potrdil s strani končnih porabnikov električne energije zakonsko zahtevana«. Kakšen potencial trg ima, bodo lahko ocenili šele po zakonski ureditvi, »pri napovedi smo pa trenutno raje konservativni«.

Lani je bilo približno 55 odstotkov – ali blizu 800 TWh – evropske proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov dokumentiranih s potrdili o izvoru, pri čemer bi lahko s prihodki ustvarjenimi s tovrstnimi potrdili zagotovili 50 odstotkov sredstev, potrebnih za prehod EU na zeleno energijo do leta 2030, je pred kratkim navedlo norveško podjetje Ecohz.

Ob tem omenimo še nedavne napovedi analitikov, da bodo cene evropskih potrdil o izvoru najverjetneje padle na povprečno 5 EUR/MWh že leta 2025 zaradi povečanja dobave iz novih zmogljivosti obnovljivih virov. Referenčna pogodba Cal 23 za hidroelektrarne se je nedavno gibala okrog 7 EUR/MWh.

Medtem je v Sloveniji v načrtu prenova uredbe, ki ureja izdajo deklaracij za proizvodne naprave in potrdil o izvoru električne energije na način, da bo možno pridobiti potrdila o izvoru tudi za druge vire energije, ne zgolj za električno energijo in soproizvodnjo toplote in električne energije (SPTE), so o tej temi pred kratkim povedali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE). 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice