Neto obseg inštaliranih zmogljivosti za izkoriščanje obnovljive energije po vsem svetu bo letos zrasel za skoraj 4 odstotke in s skoraj 200 GW dosegel rekordno raven, pri tem pa bodo vodile Kitajska in Združene države Amerike (ZDA). Obnovljivi viri bodo tako leta 2020 predstavljali skoraj 90 odstotkov povečanja skupnih zmogljivosti za proizvodnjo električne energije po vsem svetu, leta 2021 pa je pričakovati njihovo najhitrejšo rast v zadnjih šestih letih, so nedavno sporočili iz Mednarodne agencije za energijo (IEA). Dodali so, da bosta imeli prihodnje leto pri rasti obnovljivih virov energije (OVE) vodilno vlogo Evropa in Indija.
Pri letošnji rasti na področju OVE sta v ospredju vetrna energija in hidroenergija, saj naj bi se skupna zmogljivost novih vetrnih elektrarn povečala za 8 odstotkov, hidroelektrarn pa za 43 odstotkov. Medtem pa naj bi rast fotovoltaike »ostala stabilna, saj bo čedalje hitrejša rast večjih fotovoltaičnih projektov odtehtala manjšo rast na področju strešnih sončnih elektrarn, ki je posledica spremenjenih naložbenih prioritet posameznikov in podjetij,« so v IEA zapisali v svojem najnovejšem poročilu o obnovljivih virih energije za leto 2020.
Po navedbah IEA naj bi obseg novih vetrnih in sončnih elektrarn tako na Kitajskem kot v ZDA letos poskočil za 30 odstotkov, »saj razvijalci hitijo z dokončanjem projektov, preden začnejo veljati spremenjene politike na področju OVE«.
Električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov, bo letos na globalni ravni po zaslugi rekordnega obsega novih zmogljivosti za 7 odstotkov več, ocenjujejo v IEA in poudarjajo, da je do take rasti prišlo kljub 5-odstotnemu letnemu zmanjšanju globalnega povpraševanja po energiji, kar je največji padec po drugi svetovni vojni.
»Toda obnovljivi viri zunaj elektroenergetike vendarle čutijo poledice koronakrize,« so opozorili v IEA in ob tem omenili, da »naj bi biogoriva v prometu doživela prvi letni upad po dveh desetletjih, kar je posledica letošnjega splošnega upada povpraševanja po pogonskih gorivih, pa tudi nižjih cen fosilnih goriv, ki so zmanjšale ekonomsko privlačnost biogoriv«.
»Zaradi splošnega skrčenja gospodarske dejavnosti se zmanjšuje tudi povpraševanje po bioenergiji v industriji. Neto rezultat teh zmanjšanj na eni strani in rasti obsega zmogljivosti za izkoriščanje obnovljivih virov na drugi pa je pričakovana 1-odstotna skupna globalna rast porabe obnovljive energije v letošnjem letu,« so dejali v IEA.
Kljub temu »električna energija iz OVE kljubuje preizkušnjam, ki jih je povzročila pandemija, in beleži trdno rast, medtem ko imajo druga goriva težave,« je dejal izvršni direktor IEA Fatih Birol. »Odpornost in pozitivni obeti tega sektorja se jasno odražajo v neprekinjenem močnem interesu vlagateljev – in prihodnost je videti še svetlejša, saj se ob načrtovanih novih zmogljivostih obetajo rekordni prirasti tako letos kot prihodnje leto,« je dodal.
»Indija in Evropska unija bosta gonilni sili rekordne, skoraj 10-odstotne rasti globalnega obsega novih zmogljivosti za obnovljivo energijo v prihodnjem letu (kar pomeni skoraj 218 GW, op. p.) – to je največja stopnja rasti po letu 2015,« so zapisali v IEA.
»Gre za posledico zamud pri zagonu projektov na trgih, kjer je gradnjo in dobavne verige prekinila pandemija, ter rasti na trgih, kjer se izvajanje projektov, potrjenih pred pandemijo, po zaslugi nadaljnjega zmanjševanja stroškov in nemotene politične podpore ni zamajalo,« so pojasnili.
Največ naj bi k porastu na področju OVE v prihodnjem letu po navedbah IEA prispevala Indija, kjer naj bi se letni obseg novih zmogljivostih glede na letošnje leto podvojil.
Poskočil naj bi tudi obseg novih zmogljivosti v Uniji. »To bo večinoma posledica zagona velikih sončnih elektrarn in vetrnih elektrarn v Franciji in Nemčiji, ki izhajajo iz že izvedenih dražb.«
»Rast podpirajo države članice s svojimi politikami, katerih namen je izpolniti cilje na področju obnovljive energije na ravni Unije do leta 2030, ter evropski sveženj za okrevanje, ki obljublja ugodna posojila in nepovratna sredstva,« so dodali v IEA.
Vendar pa, kot poudarjajo, oblikovalci politik še niso opravili potrebnih korakov, s katerimi bi podprli močan zagon na področju OVE. IEA v osrednji napovedi omenjenega poročila predvideva, da se bo zaradi izteka spodbud na ključnih trgih in posledične negotovosti obseg novih zmogljivosti za izkoriščanje obnovljivih virov v letu 2022 rahlo skrčil.
»A če bodo države pravočasno ukrepale v zvezi z negotovostmi glede politik, bi se lahko po ocenah poročila tako obseg novih sončnih elektrarn kot obseg novih vetrnih elektrarn leta 2022 povečal še za 25 odstotkov,« so dejali.
»Odločilni dejavniki, ki bodo vplivali na hitrost uvajanja zmogljivosti, bodo odločitve glede politik na ključnih trgih, kot je Kitajska, in učinkovita podpora za strešne sončne elektrarne, ki jih je kriza prizadela, saj so gospodinjstva in podjetja preusmerila svoje naložbe. Če bodo razmere glede politik ugodne, bi lahko do leta 2022 zabeležili za 150 GW novih sončnih elektrarn na leto, kar bi pomenilo skoraj 40-odstotno povečanje v samo treh letih,« so pojasnili.
»Obnovljivi viri so odporni na koronakrizo, ne pa tudi na negotovosti glede politik,« je ob tem poudaril Birol.
»Vlade lahko rešijo te težave ter tako pomagajo zagnati trajnostno okrevanje in pospešiti prehod na čisto energijo. V ZDA bi denimo lahko z uveljavitvijo politik na področju čiste električne energije, ki jih je predlagala prihodnja administracija, poskrbeli za veliko hitrejše uvajanje sončnih in vetrnih elektrarn, s tem pa prispevali k hitrejšemu razogljičenju elektroenergetike,« je dodal.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki