Arhiv novic

Arhiv novic

IEA: Vetrne in sončne elektrarne v EU prehitevajo termoelektrarne

Proizvodnja v vetrnih in sončnih elektrarnah v Evropski uniji bo letos najverjetneje prvič presegla proizvodnjo v termoelektrarnah na fosilna goriva, je v medletni posodobitvi poročila o elektroenergetskem trgu zapisala Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Skupni delež vetrne in sončne energije naj bi letos dosegel 30 % celotne ponudbe električne energije v Uniji in prihodnje leto 33 %, lani pa je znašal 26 %, je agencija s sedežem v Parizu zapisala v poročilu. Z vsemi obnovljivimi viri energije skupaj naj bi po njeni napovedi v letu 2025 proizvedli polovico vse električne energije.

Medtem naj bi proizvodnja v termoelektrarnah na premog letos upadla za 24 % in proizvodnja v plinskih elektrarnah za 10 % ob predpostavki, da bodo vremenske razmere v drugi polovici leta normalne in se povpraševanje na letni ravni poveča za 1,7 %.

V IEA za prihodnje leto zaradi »postopnega vračanja francoskih jedrskih elektrarn in povečevanja obsega energije iz obnovljivih virov« pričakujejo nadaljnje zmanjševanje proizvodnje v termoelektrarnah na premog in plin, in sicer v prvih za 4 % in drugih za 7 %.

Rast povpraševanja

Unija naj bi sicer po pričakovanjih beležila čedalje hitrejše okrevanje povpraševanja po električni energiji, potem ko je to v prvi polovici leta glede na enako obdobje lani naraslo za 1 %. V IEA za letošnje leto napovedujejo 1,7-% rast, za prihodnje leto pa 2,6-%. »To občutno okrevanje je posledica ponovnega zagona ali povečanja proizvodnje v številnih energijsko industrijskih panogah, ki so svoje dejavnosti v obdobju 2021–2023 omejile zaradi izjemno visokih cen energije.« Delno pa gre rast pripisati tudi naraščajoči elektrifikaciji prometa in ogrevanja.

Ostaja pa nekaj »negotovosti« glede hitrosti okrevanja povpraševanja, saj omejitve proizvodnje in popolne prekinitve dejavnosti v nekaterih panogah še vedno vztrajajo, so zapisali v IEA in dodali, da energijsko intenzivne panoge ostajajo »občutljive« na cene energije in te so še vedno povišane. Predvsem industrija jekla je »zaradi kombinacije šibkega povpraševanja ter povišanih proizvodnih stroškov« še vedno pod pritiskom, so pojasnili avtorji poročila.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice