Elektroenergetika je posebej občutljiva na naraščajoče pomanjkanje vode, zato so čedalje večje težave z vodo v bolj sušnih regijah pomemben razlog za zaskrbljenost glede energetske varnosti, je v novem poročilu, objavljenem 22. marca na svetovni dan voda, zapisala Mednarodna agencija za energijo (IEA).
»Proizvodnja v hidroelektrarnah bi lahko občutno upadla v regijah, v katerih se bodo vodotoki zelo verjetno zmanjšali, kot so južna Evropa, Severna Afrika in Bližnji vzhod,« je zapisano v dokumentu. Leto 2022, na primer, »je bilo zelo slabo leto za hidroelektrarne v južni Evropi in to je še dodatno obremenilo plinske in elektroenergetske trge, ki so že tako ali tako čutili posledice ruske invazije na Ukrajino in s tem povezanega zmanjšanja dobave plina po plinovodih«.
Avtor poročila Tomas de Oliveira Bredariol je poleg tega navedel primer francoske nuklearke Chooz, ki pred dvema letoma dva meseca ni obratovala zaradi vročinskega vala, med katerim ni mogla uporabljati vode iz reke za hlajenje. S podobnimi težavami so se v zadnjih letih spopadale tudi številne druge elektrarne po Evropi. De Oliveira Bredariol je spomnil še na vročinski val, zaradi katerega so lani poleti v Nemčiji morali omejiti rečni transport premoga do elektrarn.
Razpoložljivost vode je zato »čedalje pomembnejše merilo za ocenjevanje fizične, ekonomske in okoljske upravičenosti energetskega projekta«, je zapisano v poročilu.
Leta 2021 je globalni energetski sistem porabil približno 370 milijard kubičnih metrov (bcm) sladke vode, kar pomeni, da je bilo približno 10 odstotkov vse porabljene sladke vode namenjene proizvodnji električne energije in fosilnih goriv ter pridelavi biogoriv, so dodali v IEA. Po njihovih ocenah bi lahko poraba do konca desetletja narasla na skoraj 400 bcm, k čemur bi največ prispevala poraba za hlajenje jedrskih elektrarn ter namakanje surovin za bioenergijo.
In poraba naj bi naraščala kljub temu, da se dve tretjini svetovnega prebivalstva že zdaj vsaj en mesec na leto soočata s hudim pomanjkanjem vode. »Brez prizadevanj za zmanjšanje porabe vode v teh tehnologijah ter pri zagotavljanju fosilne energije bi lahko napredovanje v smeri manjših izpustov še povečalo težave z vodo ali pa bi bilo zaradi njih omejeno,« je pojasnil de Oliveira Bredariol. »Svet ima problem z vodo in energetika se mora z njim spopasti.«
Povezave
Dokumenti
Povezani članki