Arhiv novic

Arhiv novic

Hrvaška načrtuje modernizacijo omrežja za povečanje priključne zmogljivosti

Hrvaška bo v skladu s svojim desetletnim načrtom razvoja prenosnega omrežja z uporabo najnaprednejše tehnologije omogočila priključitev večjega števila odjemalcev, je povedal hrvaški operater prenosnega omrežja HOPS. 

»Da bi povečali število odjemalcev, ki jim omogočamo priključitev na prenosno omrežje, nameravamo uporabiti sodobne tehnologije, denimo vgraditi zaščitene vodnike, obnoviti in okrepiti obstoječe prenosne vode ter vgraditi prečne transformatorje,« je pojasnil operater. Ob tem je omenil tudi gradnjo novega 400-kV daljnovoda med transformatorskima postajama Melina, ki se nahaja v bližini Reke, in Konjsko, ki se nahaja v bližini Splita.

Na vprašanje o trenutnem številu vlog za priključitev na omrežje na Hrvaškem je operater odgovoril, da so »od leta 2018 do danes zabeležili naraščajoče zanimanje vlagateljev in prejeli približno 150 vlog za priključitev novih proizvodnih zmogljivosti, ki temeljijo na sončni ali vetrni energiji«.


Vlagatelji v nove zmogljivosti za proizvodnjo električne energije pogosto navajajo dolge in zapletene birokratske postopke ter zastoje pri priklapljanju na omrežje kot glavne ovire, s katerimi se soočajo na Hrvaškem.

Po podatkih HOPS-a se 150 vlog za priključitev na omrežje, ki so jih prejeli, nanaša na 10.000 MW nove proizvodne zmogljivosti. Hrvaška ima zdaj za 6.000 MW instalirane zmogljivosti.

»Za proizvodno napravo z zmogljivostjo 20 MW ali več zakon določa, da lahko od plačila za študijo optimalne tehnične rešitve za priključitev do končnega osnutka pogodbe za priključitev na omrežje, ki ga prejme vlagatelj, mine eno leto,« so pojasnili. Dodali so, da je po novem zakonu o elektroenergetskem trgu, sprejetem lani, potrebno tudi »energetsko dovoljenje«, torej dodatni dokument, ki ga izda gospodarsko ministrstvo in dopolnjuje omenjeno študijo. »Zato je bila obravnava določenega števila vlog zadržana, dokler vlagatelji ne izpolnijo te [nove] zakonske obveznosti,« so pojasnili.

Darjan Budimir, namestnik direktorja hrvaškega operaterja trga z energijo HROTE, pa je za poslovni tednik Lider konec aprila dejal, da je »premagovanje regulativnih ovir zdaj preprostejše za manjše projekte, izziv pa postane za večje projekte, saj so vloge kompleksne in se nanašajo na različne sektorje.« Kot je dodal, je »zaradi velikega števila vlog postala priključitev na omrežje eden najpomembnejših vidikov projekta«.

Seznam vseh vlog za priključitev na omrežje s predvidenim vrstnim redom obravnave je dostopen na spletni strani operaterja HOPS.


Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice