Arhiv novic

Arhiv novic

Hrvaški Indeloop želi s predelavo odpadkov proizvesti 40.000 ton vodika letno

Raziskovalno in razvojno podjetje Indeloop s sedežem v Zagrebu razvija termolizno tehnologijo za proizvodnjo vodika iz odpadkov, za katero je vložilo tudi patentno zaščito, s predvidenim komercialnim zagonom v roku dveh let.

Podjetje namerava na približno 25 ton odpadkov proizvesti eno tono vodika (odvisno od vrste odpadkov) in si ob tem prizadeva že samo na Hrvaškem iz nerecikliranih komunalnih odpadkov proizvesti več kot 40.000 ton vodika letno.

Hrvaška je v letu 2021 proizvedla več kot 1,76 milijona ton odpadkov, reciklirala pa jih je le 31 odstotkov, razkriva poročilo hrvaškega ministrstva za gospodarstvo.

Obstajajo tudi druga podjetja, ki razvijajo podobno tehnologijo na področju termolize in ki uporabljajo biomaso pri nižjih temperaturah, ker pa Hrvaška nima nobene sežigalnice odpadkov, je začel Indeloop »zaradi nuje« eksperimentirati še z drugimi surovinami, je povedala direktorica Indeloopa Danica Maljković.

Indeloop, ki je del skupine Dok-Ing, je izvedel poskuse z vsem od plastike, ki je ni mogoče reciklirati, do komunalnih odpadkov in tkanin, je pojasnila. »Največ uspeha smo imeli z blatom iz čistilnih naprav, ki ima želeno stabilno konsistenco in je na voljo v predvidljivih količinah,« je dejala Maljković.

Indeloop je trenutno v postopku pridobivanja potrebnih dovoljenj in certifikatov za gradnjo predstavitvenega objekta, s katerim bi omenjena tehnologija prešla v stanje komercialne pripravljenosti. To naj bi po navedbah direktorice trajalo od enega do dveh let, prav toliko, kot so od komercialne uporabe oddaljena tudi druga podjetja, ki raziskujejo podobne tehnologije.

Termolizni postopek ima dva stranska produkta: sintezni plin (vključujoč vodik in ogljikov monoksid), ki se ga lahko uporablja kot gorivo in iz katerega se lahko z obstoječo tehnologijo pridobiva čisti vodik, ter trdni ogljikov pepel, ki se ga lahko uporablja v gradbeništvu.

Stroški komercialno uspešnega objekta za termolizo so odvisni od njegove velikosti in cene posebnih jeklenih zlitin, ki morajo biti zmožne vzdržati temperature nad 1000 °C.

Termoliza v nasprotju z elektrolizo za proizvodnjo vodika ne zahteva ogromno električne energije in, kot je izpostavila Maljković, ne le da so surovine na voljo brezplačno, temveč bodo potencialni proizvajalci za predelavo takšnih odpadkov prejeli celo pristojbino.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice