Trenutni vodilni projekt družbe GEN-I o načinih razbremenjevanja elektroenergetskega omrežja poteka od jeseni 2020 v kraju Gradišče pri Škofljici, kjer centralno upravljajo s toplotnimi črpalkami gospodinjskih odjemalcev in ob zaznani obremenitvi transformatorske postaje daljinsko znižajo odjem z zamikom vklopa teh naprav. »S tem ukrepom pomagamo distribucijskim podjetjem, da lahko večje investicije v omrežje (kot je zamenjava transformatorske postaje) zamaknejo za nekaj let,« poudarjajo.
Storitev, ki jo izvajajo v sodelovanju s 17 odjemalci in distributerjem Elektro Ljubljana, je obenem prilagojena tako, da nima negativnih vplivov na udobje odjemalcev, so zapisali.
Ravno tako z izvajanjem storitve niso zaznali negativnega vpliva na delovanje toplotne črpalke, so povedali.
Skupna moč vseh toplotnih črpalk znaša največ 30 kW, testno pa znižujejo moč za 20 kW. »Razlog za to je, da so časovni intervali normalnih delovnih ciklov toplotnih črpalk različni in celotna moč ni vedno razpoložljiva,« so dodatno pojasnili v GEN-I.
Razbremenjevanje transformatorske postaje z zamikom vklopa toplotnih črpalk, kar je predvsem v času ogrevalne sezone, poteka pri tem na zahtevo distribucijskega podjetja Elektro Ljubljana.
Ob tem v GEN-I dodajajo, da kakovost storitve vsako leto »občutno izboljšujemo«. Medtem ko je v prvih dveh sezonah izvajanje storitve potekalo ročno - preko telefonskega klica je distributer sporočil časovni interval in zahtevano moč znižanja -, bo po njihovih navedbah za tretjo sezono že pripravljen samodejni način proženja enot.
»Ciljni odziv je 15 minut po prejemu klica iz distribucije. V povprečju pa se naprave odzovejo v manj kot dveh minutah od prejema signala iz našega centra vodenja,« so še povedali.
Enako storitev za omrežje bodo v tej ogrevalni sezoni izvajali še v kraju Železno pri Celju, kjer je k projektu pristopilo 7 odjemalcev s toplotno črpalko.
Celoten projekt poteka sicer v okviru razvojnega projekta »One Network for Europe – OneNET«, ki je s strani evropskega mehanizma »Horizon 2020« sofinanciran v višini 22 milijonov evrov, v projektu pa skupno sodeluje 72 partnerjev iz 16 držav. Projekt, ki traja 3 leta, in sicer od 1. oktobra 2020, se bo zaključil 1. oktobra 2023.
Slovenski partnerji OneNET projekta so poleg GEN-I še Eles, Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektroinštitut Milan Vidmar (EIMV) in ljubljanska Fakulteta za elektrotehniko.
Slovenskim partnerjem je preko projekta namenjenih 1 milijon evrov sredstev, GEN-I pa nastopa kot vodja slovenskega demonstracijskega dela, s ciljem vzpostavitve in demonstracije izvajanja storitev lokalne prožnosti, so še povedali o projektu.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki