Evropska komisija si želi cilj za obnovljive vire v EU do leta 2030 povečati z 32 na 40 odstotkov in spodbuditi uporabo dolgoročnih pogodb o nakupu energije.
»Trg za pogodbe o nakupu obnovljive energije hitro raste, a je še vedno omejen na majhno število držav članic in velikih podjetij,« je Komisija zapisala v predlagani posodobitvi direktive EU o obnovljivi energiji.
Osnutek predloga nacionalnim vladam nalaga, naj odstranijo vse neutemeljene ovire za uporabo pogodb o nakupu energije iz obnovljivih virov in preučijo, kako zmanjšati pripadajoča finančna tveganja, na primer z uporabo kreditnih jamstev.
Predlogi so del svežnja predlogov Komisije z naslovom Pripravljeni na 55, ki naj bi Evropski uniji pomagal zmanjšati emisije CO2 za vsaj 55 odstotkov do leta 2030 glede na ravni iz leta 1990.
Cilj je zagotoviti dovolj dodatne obnovljive energije za zadovoljevanje predvidenega dodatnega povpraševanja na področju prometa, industrije in stavb ter za proizvodnjo obnovljivih plinov in goriv, kot sta vodik in amonijak.
Potrdila o izvoru bodo igrala ključno vlogo pri spodbujanju uporabe pogodb o nakupu obnovljive energije in pri informiranju odjemalcev, pravijo v EK.
Ob tem predlagajo uvedbo obveze, da nacionalne vlade odobrijo vse zahteve po teh potrdilih, ki jih podajo proizvajalci zelene energije, vključno s tistimi, ki prejemajo finančno podporo.
Vsako potrdilo o izvoru, povezano z obnovljivo električno energijo, ki je bila kupljena prek pogodbe o nakupu energije, bi se sicer dalo prenesti tudi na kupca.
EK namerava v prihodnje objaviti tudi smernice za spodbujanje uporabe pogodb o nakupu energije do leta 2024.
Nacionalne vlade bi morale glede na predlog v svojih energetskih in podnebnih načrtih navesti, kako spodbujajo uporabo pogodb o nakupu obnovljive energije, v poročilih o napredku pa nakazati tudi obseg obnovljivih virov, ki so podprti s pogodbami o nakupu energije.
EK je v osnutku posodobitve direktive EU o energetski učinkovitosti obenem predlagala, da bi energetsko učinkovitost namesto za 32,5 odstotka povečali za 36–39 odstotkov v primerjavi s scenarijem 'vse po starem'.
Višje zastavljeni cilji za energetsko učinkovitost olajšujejo tudi dosego zaželenega deleža obnovljivih virov, saj zmanjšajo skupno količino porabljene energije. Oba cilja obenem pomagata hitreje zmanjšati emisije in lahko s tem vplivata tudi na zmanjšanje povpraševanja po emisijskih kuponih v okviru sistema EU ETS.
Preden lahko postanejo zavezujoči, morata te predloge predebatirati in potrditi še Evropski parlament in Svet ministrov EU.
To običajno traja od 18 mesecev do 2 leti, končna potrjena različica besedila pa se pogosto nekoliko razlikuje od predloga EK.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki